لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

رئیس جمهوری اسرائيل در دیدار با جیک سالیوان: باید «به هر قیمتی» مانع رسیدن ایران به بمب هسته‌ای شد


اسحاق هرتزوگ - آرشیو
اسحاق هرتزوگ - آرشیو

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائيل، سه شنبه شب با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

رئیس جمهوری اسرائيل شامگاه سه‌شنبه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که طی این دیدار نسبت به «پیشروی ایران به سمت تسلیحات هسته‌ای به موازات مذاکرات وین» ابراز نگرانی کرده است.

مشاور امنیت ملی آمریکا در بحبوحه عدم پیشرفت سریع مذاکرات هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران برای احیای برجام، به اسرائيل سفر کرده است.

رئیس جمهوری اسرائيل اضافه کرد که در دیدار با جیک سالیوان، بر لزوم توقف دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای «به هر قیمتی» تاکید کرد.

آقای هرتزوگ همچنین گفت که ضمن ابراز قدردانی عمیق خود از دوستی نزدیک جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، با اسرائیل، از دولت وی برای «حفظ و تقویت روابط قوی و معنادار» دو کشور تشکر کرد.

ایران می‌گوید برنامه هسته‌ای‌‌اش صلح آمیز است. اما آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرده است که برخی از فعالیت‌های ایران را تنها کشورهای دارای برنامه تسلیحاتی اتمی اجرا می‌کنند.

روز دوشنبه همچین راب مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، گفت ایران در حال رسیدن به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای «در آینده نزدیک» است.

دولت ایران تحت ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی با آنچه غرب خواسته‌های غیرواقع‌بینانه خوانده‌اند وارد هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای شد و همزمان به برنامه هسته‌ای خود شتاب داده است.

ایران روز سه شنبه در جریان یک رزمایش نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس چند موشک بالیستیک شلیک کرد و پیشتر در این هفته هشدار داد که هرگونه اقدام اسرائيل علیه ایران با پاسخی کوبنده رو‌به‌رو خواهد شد.

اسرائيل بارها مخالفت خود را با احیای برجام اعلام کرده و گفته است که در صورت شکست دیپلماسی حق اقدام علیه برنامه هسته‌ای ایران را برای خود محفوظ می‌دارد.

در هفته‌های اخیر مقامات ارشد نظامی آمریکا و اسرائيل نیز درباره ایران گفت‌و‌گو کردند.

آمریکا پیشتر گفته است که اسرائيل را از نزدیک در جریان وضعیت مذاکرات هسته‌ای وین قرار می‌دهد.

XS
SM
MD
LG