لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

وزیر دفاع اسرائیل: ایران یک قدرت جهانی نیست؛ عملیات مخفی و آشکار ما گسترده‌تر خواهد شد


بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل، عکس از آرشیو
بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل، عکس از آرشیو

وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید که حکومت ایران در مذاکرات هسته‌ای در موضع ضعیفی قرار دارد و می‌توان با اعمال فشار جمهوری اسلامی ایران را به امتیازدهی وادار کرد.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، بنی گانتز روز دوشنبه ۲۹ آذر در جلسه‌ای با کمیته روابط خارجی پارلمان اسرائیل گفت: «وضعیت داخلی ایران فرصتی برای جامعه بین‌المللی محسوب می‌شود. ایران یک قدرت برتر نیست. شهروندان ایران در نتیجه وضعیت اقتصادی بد در شرایط بدی هستند. سرمایه‌گذاری و توسعه در یک دهه گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته و [ایران] با چالش‌های داخلی و خارجی متنوعی روبرو است.»

وزیر دفاع اسرائیل افزود که جمهوری اسلامی از این وضعیت به خوبی باخبر است و در نتیجه «بدون داشتن هر گونه اهرم چانه‌زنی» به میز مذاکره می‌آید.

وی با تاکید بر اهمیت پایان دادن به «استراتژی اتلاف وقت» ایران، گفت: «ما در حال تعمیق همکاری‌های بین‌المللی هستیم و من اطمینان دارم به زودی هم اقدامات پنهانی و هم اقدامات آشکار ما با استفاده از ابزارهای مختلف، گسترش خواهد یافت.»

بنی گانتز همچنین تاکید کرد که اسرائیل طی یک سال و نیم گذشته «مشغول آماده‌سازی و تامین نیرو و به دست آوردن ابزارهای جدید» برای حفظ برتری دفاعی خود در منطقه در مقابل تمامی تهدیدها، بوده است.

دور هفتم مذاکرات برای احیای برجام از روز دوشنبه هشتم آذر و پس از وقفه‌ای شش ماهه در وین آغاز شد و روز جمعه ۲۶ آذر به پایان رسید. مقام‌های دولت پرزیدنت بایدن بارها ضمن اعلام «دیپلماسی» به عنوان بهترین گزینه برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران هشدار داده‌اند در صورت عدم وجود جدیت و حسن‌نیت از سوی تهران در مذاکرات، ممکن است به «سایر گزینه‌ها» متوسل شوند.

XS
SM
MD
LG