لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

لاپید در دیدار با مکرون: جمهوری اسلامی در حال وقت‌کشی برای «پیش بردن برنامه هسته‌ای خود» است


یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل (آرشیو)
یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل (آرشیو)

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، روز سه‌شنبه ٩ آذر در دیدار با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، به بحث و تبادل نظر درباره مذاکرات برای احیای برجام پرداخت.

وزیر خارجه اسرائیل سپس با توییت عکس‌هایی از این تبادل‌نظر «مفصل» در حساب توییتری خود نوشت به نظر اسرائیل، جمهوری اسلامی مشغول وقت‌کشی برای «پیش بردن برنامه هسته‌ای خود» است.

بر اساس توییت‌های آقای لاپید، وی در این دیدار درباره ضرورت تقویت تحریم‌های قدرت‌های جهان علیه جمهوری اسلامی و «نیاز فوری» به یک طرح جایگزین (پلان بی) صحبت کرده است.

وزیر خارجه اسرائیل در ادامه رشته توییت خود، با اشاره به موضع «قاطع» اسرائیل می‌افزاید: «تحریم‌ها نباید برداشته شوند. تحریم‌ها باید سخت‌تر شوند. باید یک تهدید نظامی معتبر علیه ایران وجود داشته باشد. زیرا این تنها راه متوقف کردن [جمهوری اسلامی] از ادامه مسابقه خود [برای دستیابی به] یک سلاح هسته‌ای است.»

شبکه خبری سی‌ان‌ان یک روز پیش از این دیدار گزارش داده بود اسرائيل در «هفته‌های اخیر» اطلاعاتی را در اختیار مقامات آمریکایی قرار داده که نشان می‌دهد ایران در حال آماده شدن برای غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۹۰ درصد است.

یائیر لاپید از روز یکشنبه ٧ آذر، یک روز پیش از آغاز دور هفتم گفت‌وگوها برای احیای برجام، راهی اروپا شده است.

وی صبح روز دوشنبه ٨ آذر با لیز تراس، همتای بریتانیایی‌اش دیدار کرد و در رشته توییتی از تعهد اسرائیل و بریتانیا به هدف مشترک جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای گفت.

وزیران خارجه بریتانیا و اسرائیل یک روز پیش از دیدار خود، در مقاله‌ای مشترک برای روزنامه تلگراف نوشته بودند لندن و اورشلیم برای جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران «شب و روز کار خواهند کرد.»

آقای لاپید روز دوشنبه پس از دیدار با لیز تراس و در حاشیه یک کنفرانس با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، نیز دیدار و از اقدام اخیر بریتانیا برای غیرقانونی اعلام کردن کلیت حزب‌الله تقدیر کرد.

XS
SM
MD
LG