لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

نفتالی بنت: اسرائیل با توافق «خوب» با ایران مشکل ندارد؛ «باید موضع بسیار قاطعانه‌تری» اتخاذ شود


نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل (آرشیو)
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل (آرشیو)

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، می‌گوید کشور او لزوماً با توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران مخالفت نمی‌کند، اما قدرت‌های جهان باید موضع قاطع‌تری اتخاذ کنند.

به گفته وی اسرائیل مذاکرات نتیجه‌محور را ترجیح می‌دهد.

نخست وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه ٧ دی ماه در مصاحبه‌ای با رادیو ارتش اسرائیل، گفت: «مطمئنا یک توافق خوب می‌تواند حاصل شود. مطمئنا. ما مولفه‌ها را می‌دانیم. آیا با سازوکار فعلی انتظار این امر می‌رود؟ خیر. زیرا باید موضع بسیار سخت‌تری اتخاذ شود.»

به اعتقاد آقای بنت، «ایران در موضع بسیار ضعیفی مذاکره می‌کند. اما متاسفانه جهان جوری رفتار می‌کند که انگار ایران در موضعی قدرتمند است.»

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین با خودداری از پاسخ دادن به پرسشی پیرامون قابلیت‌های اسرائیل برای حمله به ایران گفت که او رویکرد «کم بگو و بسیار انجام بده» را ترجیح می‌دهد.

روز گذشته نیز یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، در سخنانی مشابه ضمن هشدار نسبت به تبدیل شدن ایران به یک کشور «در آستانه هسته‌ای شدن» گفت: «اسرائیل با هر توافقی مخالف نیست. یک توافق خوب، خوب است.»

به گفته وزیر خارجه اسرائیل، یک توافق «خوب» باید نظارت بر سه مساله برنامه هسته‌ای، پول ایران، و شبکه تروریستی جمهوری اسلامی را در برگیرد.

دور هشتم مذاکرات احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهان از روز دوشنبه ۶ دی ماه در وین از سر گرفته شد. ایالات متحده آمریکا ضمن تاکید بر «دیپلماسی» به عنوان بهترین راه‌حل برای رسیدگی به مساله برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده در صورت عدم وجود جدیت و حسن نیت از طرف جمهوری اسلامی، به «سایر گزینه‌‌ها» متوسل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG