لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۶

وزیر امور خارجه اسرائیل: در صورت لزوم «برای حفظ امنیت خود» به تنهایی اقدام خواهیم کرد


یائیر لاپید، وزیر امور خارجه و نخست وزیر جایگزین اسرائیل (آرشیو)
یائیر لاپید، وزیر امور خارجه و نخست وزیر جایگزین اسرائیل (آرشیو)

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه و نخست وزیر جایگزین اسرائیل، روز دوشنبه ۶ دی ماه با حضور در جلسه «کمیته امور خارجی و دفاعی» پارلمان اسرائیل، به موضوع ازسرگیری مذاکرات احیای برجام در وین پرداخت.

آقای لاپید روز دوشنبه در یک رشته توییت با اشاره به حضور خود در این جلسه که به ریاست رام بن باراک، از اعضای «کنست» (پارلمان اسرائیل)، برگزار شد، نوشته است درباره چالش‌های فراروی سیاست خارجی اسرائیل صحبت کرده و گفته است که ‌«برنامه هسته‌ای ایران و راه‌های جلوگیری از آن در مرکز چالش سیاست خارجی قرار دارد.»

وی در ادامه با اشاره به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین از روز دوشنبه، تاکید کرده است که اسرائیل «در ماه‌های اخیر گفت‌وگوهای فشرده‌ای را با همه کشورهای درگیر در این مذاکرات» داشته‌ است و ترجیح می‌‌دهد که در سطح بین‌المللی همکاری کند.

وی با این حال هشدار داد که ایران نمی‌تواند به «کشوری که در آستانه هسته‌ای شدن است» تبدیل شود و در صورت لزوم «ما برای حفظ امنیت خود به تنهایی اقدام خواهیم کرد.»

آقای لاپید در عین حال تاکید کرد: «اسرائیل با هر توافقی مخالف نیست. یک توافق خوب، خوب است. ما با توافقی که امکان نظارت واقعی نداشته باشد - نه بر برنامه هسته‌ای، نه بر پول ایران، و نه بر شبکه تروریستی ایران - مخالفت خواهیم کرد.»

دور هشتم مذاکرات احیای توافق برجام میان ایران و قدرت‌های جهان از امروز در وین آغاز می‌شود. ایالات متحده آمریکا ضمن تاکید بر «دیپلماسی» به عنوان بهترین راه‌حل برای رسیدگی به مساله برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده در صورت عدم وجود جدیت و حسن نیت از طرف جمهوری اسلامی، به «سایر گزینه‌‌ها» متوسل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG