لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

وزارت خارجه آمریکا در آستانه دور هشتم مذاکرات برجام: ایران «حضور جدی» داشته باشد


آرشیو
آرشیو

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امروز ساعاتی پس از اعلام از سرگیری دور جدید مذاکرات احیای برجام در وین در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا با اشاره به این که رابرت مالی ریاست هیات چند نهادی آمریکا را در این دور برعهده دارد، گفت: «اولویت ما از سرگیری سازنده مذاکرات است و ما با همه طرف‌ها به دنبال دستیابی و اجرای بازگشت سریع متقابل به پایبندی کامل به برجام هستیم.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا در ادامه با اشاره به این که آمریکا دقیقا نمی‌داند که چرا مذاکره‌کننده ارشد ایرانی تصمیم به قطع مذاکرات و برگشت به ایران گرفت، ابراز امیدواری کرد که تیم ایرانی با رویکرد به نتیجه رساندن مذاکرات به وین برگردد.

او با بیان این که ایران، در حالی که بنا دارد این مذاکرات را به درزا بکشاند، در حال توسعه برنامه هسته‌ای خود است، تاکید کرد که این روش «کارساز نیست» و ایران باید ضمن خودداری «از سرعت بخشیدن به برنامه هسته‌ای» در مذاکرات وین «حضور جدی» داشته باشد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین هشدار داد که چنان‌چه ایران به همین شیوه ادامه دهد، مزایای عدم اشاعه مرتبط با برجام عملا از بین خواهد رفت و راهی برای برگشت به آن نخواهد بود. او پیشرفت‌های هسته‌ای ایران را تهدیدی واقعی در زمینه اشاعه هسته‌ای خواند.

این مقام در ادامه پاسخ مکتوب خود به بخش فارسی صدای آمریکا نوشت: «همان‌گونه که وزیر خارجه بلینکن گفته است مسیر دستیابی به توافق برای ایران به مرور زمان آن‌گونه که مدعی است که می‌خواهد به راه حل دیپلماتیک به جای بحران به دست آورد، کوتاه‌تر می‌شود.»

این مقام با تاکید بر این که این دور نیز به درخواست ایران باز هم حضور آمریکا در این دور از مذاکرات مانند دوره‌های پیشین غیرمستقیم است، تاکید کرد: «ما معتقدیم که دیدار مستقیم با ایران در این زمینه و سایر موضوعات، چه در قالب‌های چندجانبه و چه در قالب دوجانبه، سازنده‌تر خواهد بود.»

انریکه مورا، رئيس کمیسیون مشترک برجام و مسئول اداره مذاکرات هسته‌ای با ایران، اعلام کرد مذاکرات روز ۲۷ دسامبر، ششم دی، از سر گرفته می‌شود.

در تهران حسین امیر عبدالهیان وزیر خارجه ایران با اشاره به ازسرگیری مذاکرات به وجود مراوده غیرمستقیم بین ایران و آمریکا در مذاکرات وین اشاره کرد و گفت: «طرف آمریکایی به صورت نانوشته برخی پیام‌ها را به داخل مذاکرات می‌فرستد و پیام‌هایی را دریافت می‌کند.»

او هشداری برای کشورهای غربی و آمریکا نیز داشت: «این که طرف‌های مقابل مدام با انجام مصاحبه درباره پیشرفت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی می‌کنند به صراحت می‌گویم که اگر می‌خواهید نگرانی‌تان در این باره رفع شود همه تحریم‌ها باید رفع شود.»

در همین حال جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، چهارشنبه در پایان سفرش به اسرائیل به خبرنگاران درباره تعیین ضرب الاجل برای مذاکرات هسته‌ای گفت: «ما در انظار عمومی تاریخی را در تقویم مشخص نمی‌کنیم، اما می‌توانم به شما بگویم که پشت درهای بسته درباره چارچوب‌های زمانی صحبت می‌کنیم که طولانی نیست. او در پاسخ این چارچوب‌های زمانی را "چندین هفته" خواند.»

دولت پرزیدنت بایدن احیای برجام را به شرط پیروی کامل تهران از مفاد آن یعنی اجرای محدودیت‌های توافق ۲۰۱۵ را در راستای منافع ملی آمریکا و جهان می‌داند. اما برخی از متحدان آمریکا که شامل اسرائیل می‌شود، می‌گویند که برجام راه‌های ایران به دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را کاملا مسدود نمی‌کند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG