لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

نخست وزیر اسرائیل: برچیدن برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران تنها توافق قابل قبول خواهد بود


نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل (آرشیو)
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل (آرشیو)

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه ٢٨ دی‌ماه در یک سخنرانی ویدیویی در نشست مجمع جهانی اقتصاد، داووس، گفت یک توافق هسته‌ای قابل قبول برای اسرائیل توافقی است که به جمهوری اسلامی اجازه ندهد اورانیوم با غلظت بالا غنی‌سازی کند.

وی در پاسخ به پرسشی پیرامون این که اسرائیل چه توافقی میان ایران و قدرت‌های جهانی را تایید می‌کند گفت توافقی که بر اساس آن ایران برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را کنار بگذارد.

آقای بنت در ادامه با اشاره به عملیات موفق موساد در ربودن آرشیو هسته‌ای ایران در سال ٢٠١٨، گفت این مدارک نشان می‌دهد جمهوری اسلامی در تلاش است که سلاح هسته‌ای تولید کند.

وی نسبت به برداشتن تحریم‌های ایران هشدار داد و گفت چنین اقدامی سبب افزایش چشمگیر تروریسم خواهد شد.

نخست‌وزیر اسرائیل در بخش دیگری از سخنانش بار دیگر جمهوری اسلامی را «اختاپوسی» خواند که سرش در تهران است و بازوهایش را برای ارتکاب اعمال تروریستی و ایجاد بی‌ثباتی به سراسر خاورمیانه - از جمله لبنان، سوریه، عراق، یمن، و غزه - گسترانده است.

آقای بنت در ادامه به ستایش توافق‌های ابراهیم پرداخت و افزود: «یک دشمن مشترک در منطقه داریم و آن ایران است.»

نفتالی بنت دوشنبه هفته گذشته در سخنانی پیرامون مذاکرات احیای برجام گفته بود اسرائيل طرف این قرارداد نیست و اگر توافق امضا شود، خود را ملزم به رعایت مفاد آن نمی‌داند.

مقامات اسرائيل بارها گفته‌اند که ممکن است علیه برنامه هسته‌ای ایران دست به حمله نظامی‌ بزنند. برخی گزارش‌های‌ پیشین رسانه‌ای درباره قابلیت اسرائيل برای هدف قرار دادن تاسیسات هسته‌ای در ایران به تنهایی، و یا موثر بودن چنین اقداماتی در متوقف کردن آن برنامه ابراز تردید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG