لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

اسرائیل در همکاری با کشورهای عرب، شبکه الجزیره را تعطیل می کند


ایوب کارا وزیر ارتباطات اسرائیل در یک کنفرانس خبری این خبر را داد.
ایوب کارا وزیر ارتباطات اسرائیل در یک کنفرانس خبری این خبر را داد.

وزیر ارتباطات اسرائیل از قصد دولت این کشور در لغو پروانه فعالیت شبکه تلویزیونی الجزیره خبر داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، «ایوب کارا» گفت درنظر دارد در این باره لایحه ای به پارلمان اسرائیل تقدیم کند و به شبکه های ماهواره ای و کابلی کشور دستور داده ارتباط با الجزیره را قطع کنند. وی تاریخ دقیق اجرای این دستور را اعلام نکرد.

در دوحه وبسایت انگلیسی زبان الجزیره ضمن محکوم کردن تصمیم دولت اسرائیل و غیر دموکراتیک خواندن آن، اعلام کرد از اسرائیل شکایت خواهد کرد ضمن اینکه به پخش برنامه ها در نوار غزه و کرانه باختری رود اردن ادامه خواهد داد.

در اورشلیم «ولید العُمری» مدیر منطقه ای شبکه الجزیره در مصاحبه تلویزیونی گفت هنوز در جریان تصمیم و اقدام دولت اسرائیل در باره فعالیت شبکه قرار نگرفته است.

تصمیم اسرائیل بعد از قطع ارتباط چهار کشور عرب شامل عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی گرفته می شود که قطر را به حمایت از تروریسم و افراط گرائی و همکاری نزدیک با ایران متهم کرده و از این امیر نشین عضو شورای همکاری خلیج فارس خواسته اند شبکه تلویزیونی الجزیره را تعطیل کند و سطح مناسباتش با تهران را به حدا اقل برساند.

قطر از اجرای این خواست ها سر باز زده و انجام آن را مغایر استقلال و حاکمیت خود قلمداد کرده است.

چهار کشور یاد شده بعلاوه اردن دفتر شبکه الجزیره در آن کشورها را تعطیل کرده و کانال های پخش برنامه های آن را بسته اند.

«ایوب کارا: می گوید کشورهای عرب، شبکه الجزیره را به پخش برنامه هائی در پشتیبانی از تروریسم و تندروهای مذهبی متهم کرده اند و وقتی اسرائیل می بیند الجزیره آلت دست داعش، حماس ، حزب الله و ایران است، اگر اقدامی صورت ندهد، درست نیست.

اسرائیل از دیر باز شبکه تلویزیونی الجزیره را به پخش برنامه هائی علیه آن کشور متهم کرد و آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل تبلیغات الجزیره را به تبلیغات نازی ها تشبیه کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG