لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

خواسته عربستان و متحدان از قطر: ارتباط با جمهوری اسلامی ایران را قطع کنید


از راست پادشاه عربستان و امیران کویت و قطر
از راست پادشاه عربستان و امیران کویت و قطر

عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای عرب که روابط خود را با قطر قطع کرده اند، فهرستی از در خواست های خود را از جمله قطع روابط با جمهوری اسلامی ایران به دوحه تسلیم کرده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس که نسخه ای از این درخواست ها را دیده است، کویت در جایگاه میانجی بین قطر و چهار کشور عرب، عربستان سعودی ، بحرین ، امارات متحده عربی و مصر، درخواست های خود را برای از سرگیری روابط به قطر ارائه کرده اند.

قطع روابط دیپلماتیک با ایران و بستن سفارت ایران در قطر و بستن خبرگزاری الجزیره که مستقر در دوحه است و شبکه های خبری وابسته به آن از جمله این درخواست هاست.

جورج علم ، تحلیل گر سیاسی در بیروت می گوید ، قطر با این درخواست ها موافقت نخواهد کرد.

آقای علم گفت: قبول این درخواست ها ممکن نیست. زیرا ، با سیاست خارجی قطر در تضاد است و قطر سیاست خارجی خود را بخشی از حق حاکمیت ملی خود می داند که بر سر آن مذاکره نخواهد کرد.

در این فهرست که شامل سیزده درخواست است، همچنین به قطر پیشنهاد شده، بلافاصله به حضور نظامی ترکیه و هرگونه همکاری نظامی در آن کشور پایان دهد.

پیش از این، رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهوری ترکیه ضمن انتقاد از قطع روابط چهار کشور با قطر از عربستان سعودی خواسته بود به این تنش پایان دهد.

آقای اردوغان انزوا و محاصره قطر را به نحوی که ورود غذا به آن کشور غیر ممکن شود، غیر انسانی خواند.

چهار کشور می خواهند قطر تروریست های شناخته شده را به کشورهای اصلی آن ها تحویل دهد و همچنین مبلغی که مشخص نشده است را به عنوان تاوان عملیات تروریستی پرداخت کند.

رکس تیلرسون ، وزیر خارجه آمریکا دو روز قبل در بیانیه ای از چهار کشور خواست درخواست های منطقی و قابل اجرای خود را برای پایان دادن به تنش با قطر ارائه دهند.

پرزیدنت ترامپ دو هفته قبل از قطر خواسته بود به تامین منابع برای ترویست ها پایان دهد.

آقای ترامپ گفته بود: از قطر می خواهیم به جمع کشورهای مسئول باز گردد. از قطر و دیگر کشورهای منطقه می خواهیم هر چه سریع تر کار بیشتری برای خشکاندن منابع مالی تروریست ها انجام دهند.

چهار کشور به قطر ده روز مهلت داده اند با این درخواست ها موافقت کند در غیر این صورت نمایندگان چهار کشور رفتار قطر را ماهانه برای یک سال بررسی خواهند کرد.

این بررسی در سال دوم چهار بار و از آن پس ، سالانه یک بار در ده سال آینده انجام خواهد شد.

نگرانی عربستان و متحدان از قطر

قطع ارتباط عربستان و متحدان با قطر چند روز بعد از سفر پرزیدنت ترامپ به عربستان و سخنرانی در جمع رهبران کشورهای مسلمان صورت گرفت. آقای ترامپ از برخی کشورها خواسته بود حمایت از گروه های تروریستی را قطع کنند.

عربستان و متحدانش می گویند قطر از گروه های تروریستی مثل حماس و اخوان المسلمین حمایت می کند و گروه های تروریستی در دوحه دفتر رسمی دارند.

مواضع قطر در مسائل خاورمیانه به ایران و ترکیه نزدیک است به همین دلیل در دو هفته اخیر این دو کشور سعی کرده اند مشکلات مواد غذایی قطر را بعد از بسته شدن مرزهای کشورهای همسایه رفع کنند.

قطر تاکنون این اتهام را رد کرده و آن را دخالت در امور داخلی خود عنوان کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG