لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

عربستان تقاضای قطر برای جهانی کردن حج را «اعلامیه جنگ» علیه خود خواند


عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی
عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی

عربستان سعودی تقاضای قطر برای بین المللی کردن اماکن مقدس این کشور را یک اعلامیه جنگ علیه عربستان خواند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی روز دوشنبه ۹ مرداد خواسته قطر مبنی بر بین المللی کردن مراسم حج مسلمانان را یک «اعلامیه برای جنگ» علیه عربستان خواند.

شبکه العربیه، تلویزیون رسمی عربستان سعودی، روز دوشنبه به نقل از عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی گفت «تقاضای قطر برای بین المللی کردن اماکن مقدس اقدامی تهاجمی و یک اعلامیه برای جنگ علیه ما است.»

در همین حال قطر می گوید هیچگاه چنین خواسته ای را مطرح نکرده است.

به نوشته رویترز، شیخ محمد بن عبدالرحمن وزیر خارجه قطر در واکنش به این اتهام گفت هیچ مقامی از این کشور چنین تقاضایی مطرح نکرده است. او روز دوشنبه به تلویزیون الجزیره گفت «ما از پاسخ دادن به اطلاعات و داستان های کذبی که از هیچ ساخته می شوند خسته شده ایم.»

قطر پیشتر عربستان سعودی را به خاطر سیاسی کردن مراسم حج مسلمانان محکوم کرده بود و روز شنبه نیز در حضور گزارشگر ویژه سازمان ملل در حوزه آزادی مذهب، نسبت به محدودیت هایی که شهروندان قطر طی سفر حج در عربستان با آنها روبرو می شوند ابراز نگرانی کرد.

امیرنشین قطر پیشتر شرایط سیزده گانه عربستان، مصر، بحرین و امارات را رد کرده بود؛ شرایطی که شامل قطع مناسبات سیاسی با ایران، تعطیل کردن شبکه خبری الجزیره، و بستن پایگاه نیروهای ترکیه در حومه دوحه بود.

این چهار کشور عرب خاور میانه و شمال آفریقا دوحه را متهم به حمایت مالی از گروه‌های تروریستی و همراهی با سیاست‌های ایران کرده‌اند و خواسته‌اند شش اصل را برای مبارزه با تروریسم بپذیرد. اصولی که گفته‌اند در نشست وزیران خارجه آنها در قاهره تهیه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG