لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

توفان «ایرما» به سمت شرق آمریکا؛ بادهایی به سرعت ۳۰۰ کیلومتر


توفان ایرما تا روز یکشنبه به سواحل فلوریدا خواهد رسید
توفان ایرما تا روز یکشنبه به سواحل فلوریدا خواهد رسید

توفان استوایی ایرما، روز چهارشنبه ۱۵ شهریور با گذر از جزایر «لی وارد» در شمال کارائیب، شدت گرفت و قدرت آن به درجه پنج افزایش یافت. مرکز ملی توفان شناسی در آمریکا می گوید، ایرما تا امشب (چهارشنبه) به پورتوریکو و سواحل فلوریدا نزدیک خواهد شد.

سرعت بادهای این توفان تقریبأ ۳۰۰ کیلومتر در ساعت گزارش شده که شدیدترین وزش باد ثبت شده برای یک توفان در اقیانوس اطلس است.

از همین رو، مقام های چند ناحیه در ایالت فلوریدا از امروز تخلیۀ اجباری ساکنین را آغاز می کنند.

مرکز ملی تندبادهای دریایی ایالات متحده اعلام کرد توفان دریایی ایرما رده پنج خواهد بود. در رده بندی توفان ها رده یک کمترین و رده پنج بالاترین قدرت را دارد. پیش بینی شده بادهای ناشی از توفان هاروی بین ۲۵۰ تا ۳۲۰ کیلومتر در ساعت باشد. توفان کاترینا که یک دهه پیش به لوئیزیانا برخورد کرد، رتبه ۵ داشت که ۸۱ میلیارد دلار خسارت وارد کرد.

توفان دریائی قدرتمند «ایرما» با بادهای شدید و بارانهای سیل آسا اوایل وقت روز چهارشنبه، مستقیماً بر فراز جزیره «باربودا» در دریای کارائیب قرار گرفت. مرکز ملی توفان شناسی در آمریکا هشدار داد که ایرما تا عصر چهارشنبه دیگر به پورتوریکو و سواحل فلوریدا نزدیک خواهد شد. از همین رو «ریک اسکات» فرماندار فلوریدا در جکسون ویل و ۶۷ منطقه دیگر، وضعیت اضطراری اعلام و دستور تخلیه داد.

ریک اسکات فرماندار فلوریدا گفت: «شهروندانی که نیاز به امکانات و تسهیلات ویژه داشته باشند، از صبح چهارشنبه تخلیه خواهند شد. مقام های دید کانتی در میامی پیشاپیش از ساکنان محله های نزدیک به سطح آب خواسته اند که خانه های شان را ترک کنند. به همه توصیه می کنم که از فرمان مقام های ایالتی در تخلیه داوطلبانه و اجباری پیروی کنند. هیچ دستورالعملی نمی تواند به میزان کافی بر اهمیت این موضوع صحه بگذارد. تنها به خاطر بسپارید، ما می توانیم خانه های شما را بازسازی کنیم اما نمی توانیم اگر جان خود را از دست دادید، دوباره شما را زنده کنیم.»

مرکز ملّی توفان شناسی در آمریکا می گوید هستۀ مرکزی توفان بشدت خطرناک ایرما تا غروب چهارشنبه به آنگوئیلا، قلمرو بریتانیا در شرق دریای کارائیب، و جزایر ویرجین آمریکا و بریتانیا رسیده و امشب پورتو ریکو و احتمالا فلوریدا را درهم می کوبد.

توفان ایرما تنها ده روز پس از توفان هاروی به خاک آمریکا نزدیک میشود. هاروی با درنوردیدن سواحل تگزاس دست کم ۶۰ نفر را کشت و هزاران نفر را بی خانمان کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG