لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

دومین سفر رئیس جمهوری آمریکا به تگزاس و لوئیزیانا برای دیدار با بازماندگان توفان


رئیس جمهوری آمریکا و همسرش در کنار فرماندار تگزاس، در جریان اولین سفر به مناطق توفان زده
رئیس جمهوری آمریکا و همسرش در کنار فرماندار تگزاس، در جریان اولین سفر به مناطق توفان زده

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، که برای دومین بار به مناطق توفان زده سفر کرده است، پیش از سفر با ارسال نامه‌ای به کنگره درخواست بودجه هشت میلیارد دلاری برای امدادرسانی و بازسازی ایالت‌های تگزاس و لوئیزیانا کرده است.

در این نامه که روز جمعه دهم شهریور فرستاده شده، بودجه‌ای برای اقدامات و کمک های اولیه درخواست شده است، از جمله هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بودجه برای سازمان دولتی مدیریت اضطراری و ۴۵۰ میلیون دلار برای پرداخت وام به کسب و کارهای خسارت دیده.

رئیس جمهوری آمریکا و همسرش ملانیا ترامپ روز شنبه برای بازدید از مناطق خسارت دیده از توفان هاروی در هیوستون تگزاس و لوئیزیانا و ملاقات با بازماندگان و نجات یافتگان از توفان به این مناطق سفر کرد. این، دومین سفر آقای ترامپ به مناطق توفان زده آمریکاست.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید پیش از انجام سفر گفت: «رئیس جمهوری، تیم امنیت داخلی و تمام بخش‌های دولت بر کمک به امنیت و حفاظت از زندگی کسانی که از توفان هاروی آسیب دیده‌اند، تمرکز کرده‌اند.»

او اضافه کرد: «پرزیدنت دوباره به تگزاس سفر می‌کند، تا ضمن دیدار با بازمانده‌ها از توفان هاروی، شخصا به آنان اطمینان دهد که دولت فدرال به هر صورتی که بتواند به آنها کمک خواهد کرد.»

آقای ترامپ همچنین با امضای یک فرمان اجرایی روز یکشنبه را «روز دعا» برای آسیب دیدگان و قربانیان توفان هاروی تعیین کرد.

در همین حال، امدادرسانان روز جمعه نیز به تلاش خود برای یافتن بازماندگان توفان، که از سواحل خلیج مکزیک آغاز شد و باران بی‌سابقه‌ای را فروریخت، ادامه دادند.

بیش از ۳۰ فروند بالگرد گارد ملی به عملیات نجات گرفتار شدگان در توفان پرداخته اند که یکی از موثرترین و حساس‌ترین عملیات امدادرسانی دولتی بوده است.

هم اکنون، از شدت طوفان هاروی کاسته شده، اما سیلاب ناشی از بارندگی بی‌سابقه آن هنوز فروکش نکرده است؛ سیلابی که بیش از همه به شهر هیوستون تگزاس، چهارمین شهر بزرگ آمریکا، صدمه زده است. شهردار هیوستون به شهروندان هشدار داده است که خانه‌های آبگرفته آنها تا هفته‌ها خشک و قابل سکونت نخواهد بود.

در همین حال، روز جمعه دو انفجار در کارخانه ساخت مواد شیمیائی آرکما در ناحیه کرازبی در جنوب شرقی تگزاس اتفاق افتاد که آتش سوزی ناشی از آن تا ساعت‌ها ادامه داشت.

به گفته مقام‌های محلی، برق کارخانه آرکما به دلیل آب گرفتگی قطع شده و دستگاه‌های سرد کننده کانتینرهای حاوی محصولات شیمیائی آن نیز از کار افتاده است.

برآورد شده است که توفان بیش از یک میلیون نفر را بیجا و مکان کرده و جان دست کم ۳۹ نفر را گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG