لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۱

آمریکا سپاه را به توطئه برای قتل جان بولتون متهم کرد؛ هشدار کاخ سفید به ایران


وزارت دادگستری آمریکا یک عضو شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران را به طراحی توطئه‌ای برای قتل جان بولتون متهم کرد.

دادگاه منطقه‌ای واشنگتن دی‌سی براساس شواهد اعلام کرد این عضو نیروی قدس به نام شهرام پورصفی، که با نام مهدی رضایی هم شناخته می‌شود، تلاش کرده است که از طریق استخدام آدم‌کشان حرفه‌ای مشاور پیشین امنیت‌ملی آمریکا را به قتل برساند.

براساس مستندات دادگاه این شهروند ۴۵ ساله ایرانی و ساکن تهران از مهر ۱۴۰۰ سعی کرده بود طرح سوءقصد به جان مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا را در شهر واشنگتن یا در ایالت مریلند به اجرا در بیاورد.

شواهد حاکی از آن است که متهم تلاش کرده بود با اجیر کردن چند نفر و پرداخت ۳۰۰ هزار دلار جان بولتون را به قتل برسانند. در بیانیه دادگستری هدف از این اقدام، احتمالا انتقام‌گیری برای کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در ژانویه ۲۰۲۰ عنوان شده است.

به دنبال انتشار این خبر، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به واکنش پیشین دولت جو بایدن در قبال چنین اقداماتی گفت که « دولت بایدن در حفاظت و دفاع از همه آمریکایی‌ها در برابر تهدیدات خشونت‌آمیز و تروریسم چشم‌پوشی نخواهد کرد.»

در این بیانیه با اشاره مستقیم به نام ایران آمده است که «اگر ایران به هر یک از شهروندان ما اعم از کسانی که اینک به ایالات متحده خدمت می‌کنند یا کسانی که قبلا در خدمت دولت بوده‌اند، حمله کند، ایران با عواقب شدیدی روبرو خواهد شد.»

سالیوان در این بیانیه با قدردانی از تلاش‌های وزارت دادگستری و پلیس فدرال افزوده است که »ما به استفاده از تمام منابع دولت ایالات متحده برای محافظت از آمریکایی ها ادامه خواهیم داد.»

متیو جی. اولسن،‌ دستیار دادستان بخش امنیت ملی وزارت دادگستری آمریکا، با اشاره به تعهد وزارت متبوعش به حفظ جان و سلامت شهروندان کشور گفت: «این نخستین بار نیست که ما اقدامات بی‌شرمانه ایران برای انتقام‌گیری علیه افراد در خاک آمریکا را برملا می‌کنیم.»

او با «واضح» و «وحشتناک» دانستن شواهد و مستندات اتهامات مطروحه در این پرونده، بر ادامه تلاش «خستگی‌ناپذیر» برای افشا و مختل کردن این تلاش‌ها تاکید کرد و محافظت از شهروندان آمریکا و ساکنان ایالات متحده «در برابر دولت‌های متخاصم» را وظیفه وزارت دادگستری دانست.

این مقام وزارت دادگستری آمریکا همچنین گفت:‌«این‌گونه رفتارهای تهران یا هر رژیم دیگری را تحمل نخواهیم کرد.»

جان بولتون نیز روز چهارشنبه با انتشار توئیتی از «وزارت دادگستری آمریکا» به دلیل آغاز روند دادرسی کیفری،‌ پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) به دلیل تلاش برای کشف و ردیابی «تهدید جنایتکارانه رژیم ایران علیه شهروندان آمریکایی»، و از سرویس مخفی «برای محافظت در برابر اقدامات» جمهوری اسلامی، سپاسگزاری کرد.

مستندات دادگاه نشان می‌دهد که پورصفی از یک فرد مقیم آمریکا خواسته بود که تصاویری از جان بولتون تهیه کند. پورصفی که با این فرد به صورت آنلاین دیدار داشته مدعی شده بود که این عکس‌ها را برای کتابی که در دست نگارش دارد، لازم دارد. این فرد که با عنوان «شخص آ» معرفی شده به پورصفی اطلاع داده است که می‌تواند او را به فرد دیگری وصل کند که حاضر است در ازای دریافت مبلغ ۵ تا ۱۰ هزار دلار تصاویری از جان بولتون تهیه کند. او مدعی شده بود که این عکس‌ها را برای کتابی که در حال نوشتنش است، می‌خواهد. این شخص رابط مدتی بعد به پورصفی معرفی شد.

در ۱۸ آبان ۱۴۰۰ پورصفی از طریق یک اپلیکیشن پیام‌دهی رمزگذاری شده با رابط تماس گرفت و از او خواست تا مکالمات را در یک اپلیکشین رمزگذاری شده دیگر ادامه دهد. در این مکالمات پورصفی به رابط پیشنهاد مبلغ ۲۵۰ هزار دلار برای استخدام یک اجیر داد. وظیفه این اجیر حذف مشاور امنیت پیشین بود. در جریان مکالمات بعدی و چانه‌زنی ها این رقم به ۳۰۰ هزار دلار افزایش یافت و پورصفی وعده کارهای بیشتر و امکان پرداخت یک میلیون دلار برای ماموریت بعدی را داد.

پورصفی از رابط مورد نظر خواست که با گشایش حساب رمزارز دیجیتال، روش پرداخت را تسهیل کند اما گفت که پیش از دریافت پول باید قتل انجام شود تا او بتواند مبلغ موردنظر را دریافت کند. او گفته بود که در صورت پرداخت پول و انجام نشدن سوءقصد «گروه» متبوع پورصفی بسیار حشمگین خواهند شد. جستجوهای بعدی و دیگر حساب‌های کاربری پورصفی حاکی ازآن بود که او از اعضای سپاه قدس است و تصاویر او با یونیفورم سپاه در دیگر حساب‌هایش وجود داشت. در گفت‌وگوهای بعدی پورصفی ارتباط خود با نیروی قدس سپاه پاسداران را انکار نکرد.

دیگر اسناد و مستندات دادگاه هم حکایت از عزم پورصفی برای به ثمر رساندن این سوءقصد دارد و مکان فیزیکی وی را بر ملا می‌کند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG