لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

تهدیدات «جدی» ایران علیه پمپئو و هوک؛ دولت آمریکا ماهی دو میلیون دلار برای حفاظت از دو مقام پیشین هزینه می‌کند


مایک پمپئو (راست) و برایان هوک - آرشیو
مایک پمپئو (راست) و برایان هوک - آرشیو

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید که به دلیل تهدیدهای ایران،‌ این نهاد ماهانه بیش از دومیلیون دلار برای تامین امنیت دونفر از دولتمردان پیشین، هزینه می‌کند.

بنا به گزارش وزارت امورخارجه، مایک پمپئو، وزیر سابق این وزارتخانه، و برایان هوک، یکی از دستیاران ارشد وی و فرستاده پیشین ویژه آمریکا، با تهدیدهای «جدی و معتبر» ایران مواجه هستند و لذا به صورت ۲۴ ساعته مورد حفاظت قرار دارند.

وزارت خارجه آمریکا در گزارشی که به کنگره ایالات متحده داده است می‌گوید که هزینه حفاظت از پمپئو و برایان هوک، بین اوت ۲۰۲۱ تا فوریه ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۳میلیون و یکصدهزار دلار بوده است.

آسوشیتدپرس می‌گوید که این گزارش به تاریخ ۱۴ فوریه و با مهر «حساس اما طبقه بندی نشده» روز شنبه، به دست این خبرگزاری رسید.

پمپئو و هوک هر دو از پرچمداران کارزار «فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه ایران بودند و چهره‌های شناخته شده‌ای در رسانه‌ها شدند.

گزارش وزارت خارجه دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید که تشکیلات اطلاعاتی آمریکا ارزیابی می‌کند که تهدیدها علیه آن دو از زمانی که دولت را ترک کردند ثابت مانده و ممکن است شدت یابد. این گزارش تصریح می‌کند که تهدیدها علیه این دو نفر حتی در زمانی که دولت جو بایدن مشغول مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای احیای برجام بوده است، ادامه داشته است.

پمپئو به عنوان وزیر سابق خارجه آمریکا، پس از ترک سمت خود براساس پروتکل‌موجود به مدت ۱۸۰ روز مورد حفاظت دفتر امنیت دیپلماتیک وزارت امور خارجه قرار داشت اما گزارش وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که این حفاظت توسط آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه دولت بایدن، به صورت مستمر برای دوره‌های ۶۰ روزه تمدید شده است چرا که «یک تهدید جدی و معتبر از سوی یک قدرت خارجی یا عامل یک قدرت خارجی، به خاطر وظایفی که پمپئو، وزیر سابق، در زمانی که در این وزارتخانه مشغول به کار بود انجام داده‌است،» وجود دارد.

براساس این گزارش، تاریخ آخرین تمدید ۶۰ روزه حفاظت از پمپئو به زودی پایان می‌یابد و وزارت امور خارجه به همراه مدیر اطلاعات ملی باید تا ۱۶ مارس تصمیم بگیرند که آیا حفاظت از او باید دوباره تمدید شود یا خیر.

این گزارش به این دلیل تهیه شده است که بودجه حفاظتی ویژه، در ماه ژوئن تمام می‌شود و در صورت نیاز به تمدید، تامین اعتبار بیشتری مورد نیاز است.

مقامات کنونی آمریکایی می‌گویند که تهدیدات علیه پمپئو و هوک در مذاکرات هسته‌ای در وین، مورد بحث قرار گرفته است. ایران خواستار خروج نام سپاه از فهرست «سازمان تروریستی خارجی» آمریکا است که پمپئو و هوک در افزوده شدن آن به فهرست، نقش مهمی داشتند.

پیشتر یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود که واشنگتن تهدیدها علیه برایان هوک را جدی می‌گیرد.

مقامات ایرانی بارها گفته‌اند آنهایی که مسئول مرگ قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس هستند، باید تقاص پس بدهند .

بنا به گزارش نشریه فری بیکن به تاریخ ۶ بهمن ۱۴۰۰، وزارت خارجه آمریکا معتقد است سه مورد تهدید علیه هوک از ژانویه سال ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹)، یعنی زمانی که دولت ترامپ هنوز روی کار بود، رخ داده است.

اخیرا ویدیویی از حسین موسویان، سفیر سابق جمهوری اسلامی در آلمان پخش شد که ظاهرا با خوشحالی از نگرانی همسر هوک در مورد تهدید او به مرگ صحبت کرده بود.

گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در واکنش به این ویدیو خواستار اخراج حسین موسویان از دانشگاه پریسنتون شد.

XS
SM
MD
LG