لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۶

ادامه تهدیدهای مقامات جمهوری اسلامی علیه عاملان حذف سلیمانی؛ قاآنی: «به سبک خودمان» انتقام خواهیم گرفت


اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (آرشیو)
اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (آرشیو)

همزمان با فرارسیدن دومین سالگرد کشتن قاسم سلیمانی، مقامات جمهوری اسلامی همچنان به تهدید عاملان حذف سلیمانی ادامه می‌دهند.

در تازه‌ترین مورد، اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۴ دی‌ماه در سخنانی با اشاره به نقش دونالد ترامپ، مایک پمپئو، و دیگر مقامات آمریکایی در این عملیات گفت همه کسانی که «پیدا و پنهان» در آن مشارکت داشتند، «زیر ذره‌بین تمام آزادمردان عالم‌اند.»

جانشین قاسم سلیمانی در نیروی قدس سپاه در ادامه تهدیداتش افزود: «انتقام اساسی گرفته خواهد شد، منتهی ما سبک خودمان را داریم.»

روز گذشته نیز ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در سخنانی به مناسبت دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، دونالد ترامپ و مایک پمپئو را تهدید به «قصاص» کرده بود.

رئیسی درباره رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده و وزیر خارجه دولت او گفته بود «حکم خدا» در مورد آنها جاری است و اگر در «یک دادگاه عادل» محاکمه نشوند، «دست انتقام از آستین امت بیرون خواهد آمد.»

در همین حال خبرگزاری فارس، نزدیم به سپاه پاسداران، به نقل از سعید فرهادنیا، بازپرس ویژه رسیدگی به پرونده کشتن قاسم سلیمانی، گفته ایران ١٠ تا ۱۵ روز پس از کشتن قاسم سلیمانی، «اعلام جرم» کرده است. وی که در سخنانش، بر خلاف قاآنی و رئیسی، تهدید به خشونت و «قصاص» نکرده، افزوده است این پرونده بعد بین‌المللی دارد و نیازمند همکاری‌های بین‌الملل است.

آقای فرهادنیا در ادامه افزوده چالش‌های در همکاری سازمان‌های بین‌المللی از جمله اینترپل وجود دارد.

شایان ذکر است چندین مقام بلندپایه و سرشناس جمهوری اسلامی از جمله علی فلاحیان در فهرست افراد تحت تعقیب پلیس اینترپل هستند.

خبرگزاری فارس همچنین به نقل از نورالله قدرتی، معاون حقوقی قوه قضائیه، گزارش داده است که این قوه «١٢٧ متهم» برای این پرونده شناسایی کرده و «این مقام قضائی است که تشخیص می‌دهد چه کسی در این ترور، مباشر و معاون است.»

این مقام بلندپایه قضائی جمهوری اسلامی نیز تهدید کرده دست کسانی که در عملیات کشته شدن قاسم سلیمانی نقش داشته‌اند، «قطع خواهد شد.»

قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و ابومهدی المهندس، از رهبران شبه‌نظامیان شیعه در عراق، روز ١٣ دی‌ماه ١٣٩٨ در یک حمله پهپادی ایالات متحده در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شدند.

XS
SM
MD
LG