لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

فرمانده نیروی دریایی سپاه می‌گوید امید دنیا به انقلاب اسلامی است


توقیف کشتی توسط نیروهای ایران در تنگه هرمز
توقیف کشتی توسط نیروهای ایران در تنگه هرمز

در حالیکه برخی رسانه‌های بین‌المللی از نزدیک شدن سه قایق تندروی سپاه به دو کشتی آمریکایی در منطقه خلیج فارس خبر داده‌اند مقامات جمهوری اسلامی از این گونه اقدامات با افتخار یاد می‌کنند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه دوشنبه سی‌ام خرداد با بیان اینکه امروز امید دنیا به انقلاب اسلامی است گفت:«یونانی‌ها چند وقت قبل یک کشتی ما را متوقف کردند و ما به جای آن دو کشتی یونانی را در کمترین زمان توقیف کردیم تا عزت و اقتدار ایران را به رخ بکشیم و بگوییم هیچ کشوری در جهان اجازه بی‌احترامی به ایران و ایرانی را ندارد.»

اشاره علیرضا تنگسیری به توقیف یک نفتکش با مالکیت کمپانی روس بود که به دلیل قوانین بین‌المللی و تحریم‌های جهانی علیه روسیه در آبهای یونان توقیف شد. نفت آن که متعلق به ایران بود به دستور آمریکا به یک نفتکش آمریکایی منتقل شد و هنوز کشتی و خدمه آن با حکم دادگاه و با هماهنگی ایالات متحده در توقیف دولت یونان هستند. دو کشتی توقیفی یونان در خلیج فارس هم هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند و احتمالا به گروگانی برای آزادی نفتکش ایرانی - روسی تبدیل شده‌اند.


تنگسیری همچنین در بخش دیگری از سخنانش افزود: «رهبر انقلاب در ۲۵ تیر ۹۸ سخنرانی و اعلام کردند که انگلیس خبیث کشتی ما را می دزدد، ولی جمهوری اسلامی این مهم را بی جواب نمی‌گذارد که کمتر از ۲۴ ساعت پس از سخنرانی مقام معظم رهبری، کشتی متخلف انگلیسی در آب‌های خلیج فارس با رشادت و فداکاری نیروهای دریایی ایران توقیف شد.»

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاییز گذشته هم گفته‌ بود:«ما به تعداد شهدای نیروی دریایی سپاه در نبرد مستقیم با آمریکا در خلیج فارس، سیلی به آمریکایی‌ها زده‌ایم، البته اخبار بسیاری از درگیری‌های ایران و آمریکا در خلیج فارس منتشر نشده‌ است.»


همان زمان نیز رسانه‌های نزدیک به سپاه از درگیری قایق‌های این نیرو با ناوگان نیروی دریایی ارتش آمریکا خبر داده‌ بودند. این درگیری نیز پس از آن رخ داد که یک هفته پیش‌تر، نیروهای آمریکایی یک نفتکش ایرانی را در آبهای شرقی توقیف و محموله نفتی آن را در نفتکش ویتنامی تخلیه کرده‌ بودند.

در چند دهه گذشته با حذف تدریجی نیروی دریایی ارتش از عرصه‌های تصمیم‌گیری دریایی و قدرت گرفتن نیروی دریایی سپاه این نهاد بعد از هر بار توقیف نفت یا کالاهای تحریمی جمهوری‌اسلامی در آبهای بین‌المللی تلاش کرده با ارعاب یا گروگانگیری، خود را از مهلکه گرفتاری رها کند، سیاستی که یادآور سیاست گروگان‌گیری دو‌تابعیتی‌ها و کسب امتیاز در قبال آزادی آنهاست.

گفتنی است واشنگتن پست ساعاتی پیش از نزدیک شدن قایق‌های تندروی سپاه به دو کشتی آمریکایی خبر داد.

این نشریه نوشت: دوشنبه، سه فروند قایق تندرو متعلق به سپاه به دو کشتی آمریکایی «یو اس اس سیروکو» و «یو اس اس اس اس چوکتا کانتی»تا فاصله ۵۰ یاردی نزدیک شده‌اند.

XS
SM
MD
LG