لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

آمریکا و کره‌جنوبی با حضور ناو هواپیمابر آمریکایی رزمایش برگزار کردند


پرواز جنگنده‌های آمریکایی و کره جنوبی بر فراز آسمان کره جنوبی در جریان یک رزمایش نظامی مشترک. آرشیو
پرواز جنگنده‌های آمریکایی و کره جنوبی بر فراز آسمان کره جنوبی در جریان یک رزمایش نظامی مشترک. آرشیو

ایالات متحده و کره جنوبی نخستین رزمایش ترکیبی مشترک خود را پس از چهار سال با حضور یک ناو هواپیمابر آمریکایی برگزار کردند.

بنا به گفته رئیس ستاد مشترک کره جنوبی، این رزمایش سه روزه که در آب‌های آزاد نزدیک جزیره اوکیناوای ژاپن برگزار شد و روز شنبه به پایان رسید، شامل عملیات‌ پدافند هوایی، ضد کشتی، ضد زیردریایی، و ممانعت دریایی بود.

این مانور در بحبوحه انتشار گزارش‌هایی مبنی بر آماده شدن کره شمالی برای انجام نخستین آزمایش هسته‌ای از سال ٢٠١٧ انجام شد. مقامات سئول گفته‌اند پیونگ‌یانگ آزمایش‌های متعددی با یک دستگاه انفجار در آماده‌سازی برای هفتمین انفجار زیرزمینی خود انجام داده است.

ناو هواپیمابر اتمی ١٠٠ هزار تنی «یواس‌اس رونالد ریگان»، رزمناو مجهز به موشک هدایت‌شونده «یواس‌اس آنتیتام»، ناوشکن «یو‌اس‌اس بنفولد» مجهز به سامانه پدافندی موشک بالستیک «ایجیس»، و ناو «یو‌اس‌ان‌اس بیگ‌هورن» در این رزمایش مشارکت کردند.

از طرف کره جنوبی نیز کشتی آبی‌خاکی ۱۴ هزار و ۵۰۰ تنی «مارادو»، ناوشکن هفت هزار و ۶۰۰ تنی «سجونگ کبیر»، و ناوشکن چهار هزار و ۴۰۰ تنی «مونموی کبیر» در این رزمایش شرکت کردند.

این نخستین مانور نظامی مشترک دو کشور از زمان روی کار آمدن یون سوک-یئول، رئیس جمهوری کره جنوبی، در ماه گذشته و اولین رزمایش دوجانبه با شرکت یک ناو هواپیمابر از نوامبر ٢٠١٧ بود.

کره شمالی همواره رزمایش‌های همسایه جنوبی خود و آمریکا را به عنوان آماده‌سازی و تمرین برای جنگ محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG