لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۸

اتحادیه اروپا: توقیف نفتکش‌های یونان توسط ایران «غیرقابل قبول» است


قایق‌های تندروی ایران در یک مانوور دریایی - آرشیو
قایق‌های تندروی ایران در یک مانوور دریایی - آرشیو

اتحادیه اروپا روز یکشنبه در بیانیه‌ای توقف دو‌ نفتکش یونانی توسط‌ ایران در خلیج فارس را «غیرقابل قبول» خواند و گفت این مورد را از نزدیک دنبال می‌کند.

این بیانه می‌گوید که این اتحادیه بلافاصله نگرانی شدید خود را به مقامات ایرانی در مورد چنین اقداماتی ابراز کرد و خواستار شفاف سازی، حل و فصل و کاهش تنش در سریع‌ترین زمان شده است.

بیانیه اتحادیه اروپا تاکید دارد که آزادی دریانوردی و جریان آزاد تجارت از اصول اساسی اتحادیه اروپا است و از نزدیک با مقامات یونانی وضعیت کشتی «پگاس» که تحت توقیف یونان است را دنبال می‌کند.

به نظر می‌رسد توقیف نفتکش‌های یونانی توسط ایران در روز جمعه به تلافی توقیف نفتکش پگاس، حامل ۷۰۰ هزار بشکه نفت ایران در ۲۶ فروردین امسال در آب‌های یونان انجام شده باشد. طی روزهای گذشته محموله نفتکش بنا بر درخواست وزارت دادگستری آمریکا، تحویل یک نفتکش آمریکایی شد.

در همین حال روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کردکه این دو فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات توقیف کرده‌است.

در این بیانیه به جزئیات این تخلفات اشاره‌ای نشده است.

این درحالی ‌است که سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی گفته است که تمامی خدمه هر دو کشتی یونانی در صحت و سلامت کامل به سر می برند و در حالی که روی کشتی قرار دارند، مطابق قوانین بین‌المللی از آنها محافظت، نگهداری و هرگونه خدمات لازم به آن ها ارائه می‌شود.

در بیانیه این سازمان آمده‌است که جمهوری اسلامی به عنوان یکی از متعهدین به کنوانسیون کار دریایی ۲۰۰۶ به تعهدات خود در قبال تمامی دریانوردان از جمله دریانوردانی که مهمان تلقی می شوند، عمل می‌کند.

XS
SM
MD
LG