لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

ایران می‌گوید یونان محموله نفتی توقیف‌شده را آزاد کرده است


نفت‌کش ایرانی، آرشیو
نفت‌کش ایرانی، آرشیو

ایران می‌گوید مراحل اجرایی حکم بازگرداندن محموله کشتی نفت‌کش ایرانی توقیف‌شده توسط یونان، در حال انجام است.

سازمان بنادر و دریانوردی ایران روز سه‌شنبه ۲۴ خرداد در بیانیه‌ای با اعلام این خبر، عنوان کرد که این حکم با پی‌گیری‌های ایران و «موافقتنامه معاضدت حقوقی بین آمریکا و یونان» توسط دولت یونان صادر شده است.

چهارشنبه هفته گذشته دادگاهی در یونان، حکم دادگاه پیشین را که به ایالات متحده اجازه مصادره بخشی از محموله نفتی ایران در یک نفتکش با پرچم ایران در سواحل یونان را می‌داد، لغو کرد.

یک منبع حقوقی به رویترز گفته بود که ایران برای تصمیم اولیه دادگاه نیز درخواست تجدیدنظر کرده بود که اینک «اقدام برای لغو حکم، مورد قبول دادگاه قرار گرفته است.»

مقامات یونان ماه گذشته میلادی نفتکش «پگاس» با پرچم ایران را توقیف کردند. این کشتی با ۱۹ خدمه روس به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا در نزدیکی سواحل جزیره جنوبی اویا توقیف شد.

بنا بر گزارش‌ها، این کشتی به عنوان بخشی از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه که به دلیل حمله به اوکراین اعمال شده، توقیف شده بود. با این حال، سپس به دلیل عدم قطعیت در مورد تحریم‌های مالکان آن آزاد شد.

نام این نفتکش که قبلا با پرچم روسیه حرکت می‌کرد در تاریخ یکم مارس به «لانا» تغییر یافت و از اول ماه مه، با پرچم ایران تردد می‌کرد.

ایران در واکنش به این حادثه، ماه گذشته دو نفتکش یونانی را در خلیج فارس توقیف کرد. تهران، پیش‌تر هشدار داده بود که علیه آتن اقدامات تنبیهی انجام خواهد داد.

یونان توقیف دو نفتکش یونانی توسط ایران در خلیج فارس را «دزدی دریایی» خوانده بود.

پس از توقیف این دو نفتکش یونانی، یونان به نفتکش‌ها و سایر کشتی‌های حامل پرچم این کشور هشدار داده است که از نزدیک شدن به آب‌های دریایی ایران خودداری کنند.

یونان یکی از بزرگترین ناوگان‌های نفتکش جهان را مدیریت می‌کند، به طوری که حدود یک چهارم تمامی ابرنفتکش‌های جهان زیر پرچم یونان تردد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG