لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

سومین نفت‌کش حامل نفت خام ایران طی هفته‌های اخیر به ونزوئلا رسید


پهلو گرفتن نفت‌کش ایرانی «فورچن» در بندر «کابلو» در نزدیکی پالایشگاه ال‌پالیتو در ونزوئلا. ۲۵ مه ٢٠٢٢
پهلو گرفتن نفت‌کش ایرانی «فورچن» در بندر «کابلو» در نزدیکی پالایشگاه ال‌پالیتو در ونزوئلا. ۲۵ مه ٢٠٢٢

یک نفت‌کش حامل پرچم ایران روز شنبه با یک میلیون بشکه نفت در یک بندر ونزوئلا پهلو گرفت.

این سومین محموله نفت خام ایران است که توسط شرکت بازرگانی نفت ایران به شرکت دولتی نفت ونزوئلا موسوم به پی‌دی‌وی‌اس‌ای تحویل داده می‌شود. ونزوئلا نفت ایران را در پالایشگاه‌های خود فرآوری می‌کند.

نفت‌کش سوئزمکس سونیا ١ که در اوایل ماه مه بندر خارگ ایران را ترک کرد، روز شنبه در بندری در نزدیکی پالایشگاه «آموای» پهلو گرفت.

دو نفت‌کش دیگر حامل پرچم ایران به نام‌های دینو ١ و سیلویا ١ ماه گذشته میلادی نخستین محموله‌ها از نفت خام ایران را به ونزوئلا رساندند. آنها سپس نفت خام و سوخت ونزوئلا را برای ایران بارگیری کردند.

ایران با سرپیچی از تحریم‌های آمریکا علیه هر دو کشور، از سال ٢٠٢٠ به ونزوئلا سوخت ارسال و در تعمیر پالایشگاه‌های این کشور مشارکت می‌کند.

بر اساس قراردادی که در ماه مه سال جاری میان شرکت بازرگانی نفت ایران و شرکت پی‌دی‌وی‌اس‌ای ونزوئلا به امضا رسید، جمهوری اسلامی مسئولیت مشارکت در بازسازی و توسعه پالایشگاه ال‌پالیتو با ظرفیت روزانه ۱۴۶ هزار بشکه را بر عهده گرفته است. همچنین یک قرارداد مبادله میعانات گازی ایران در قبال نفت خام سنگین ونزوئلا که سال گذشته به امضا رسیده بود، گسترش یافته است.

این در حالی است که روز شنبه، این دو کشور با امضای قراردادی ٢٠ ساله، توافق کردند در زمینه‌های نفت، پتروشیمی، نظامی، کشاورزی، گردشگری، و فرهنگی با یکدیگر همکاری کنند.

طبق این قرارداد، دومین کشتی ساخت شرکت صنعتی دریای ایران، صدرا، نیز به ونزوئلا تحویل داده می‌شود. صدرا به دلیل روابطش با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بیش از یک دهه است که توسط ایالات متحده آمریکا تحریم شده است.

XS
SM
MD
LG