لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

بازداشت سربازان ترک توسط داعش، در شمال سوریه


گزارشها حاکی از آن است که ۲۰ نظامی ترکیه توسط شبه نظامیان دولت اسلامی(داعش) دستگیر شده‌اند.

شبکه خبری المیادین و وبسایت ملیت گزارش داده‌اند که تعدادی از نظامیان ترک که در سوریه محافظ آرامگاه جد بنیانگذار امپراتوری عثمانی بودند، توسط شبه نظامیان دولت اسلامی دستگیر شده‌اند. همزمان دولت ترکیه اعلام کرد که برای دریافت مجوز عملیات نظامی در عراق و سوریه، لایحه‌ای را به مجلس ارائه داده است.

شبه نظامیان دولت اسلامی یا داعش، منطقه وسیعی از شمال عراق و سوریه را تحت کنترل خود دارد. این گروه که از خرداد ماه گذشته تا کنون موفق به تصرف بخش‌های مهمی از عراق از جمله شهر موصل بشود، بارها دست به کشتار غیرنظامیان یا مخالفان خود زده است.

شبکه خبری المیادین که اخبار عراق و سوریه را پوشش می‌دهد سه‌شنبه شب گزارش داد که نیروهای داعش به منطقه‌ای که آرامگاه سلیمان شاه، جد بنیانگذار امپراتوری عثمانی در آن قرار دارد حمله کرده و ۲۰ سرباز ترک را دستگیر کردند. این منطقه که در نزدیکی شهر حلب قرار دارد، طبق یک توافقنامه تاریخی تحت کنترل نیروهای ترکیه است.

پایگاه خبری ملیت نیز سه شنبه شب گزارش داد که بیش از یکهزار نفر از پیکارجویان داعش محوطه آرامگاه سلیمان شاه، در روستای کاراکوزاک در نزدیکی حلب را محاصره کرده‌اند. به نوشته این پایگاه، نیروهای داعش احتمالا همه ۳۶ نظامی ترک مستقر در این محدوده را دستگیر کرده‌اند.

به نوشته این وبسایت خبری، نیروهای داعش جاده‌ای که ترکیه را به این مقبره وصل می‌کند را هم تحت کنترل گرفته‌اند. این نیروها مناطقی را خاک سوریه که با ترکیه هم مرز است، تحت کنترل دارند.

سخنگوی دولت ترکیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که دولت برای دریافت اجازه دخالت نظامی در سوریه و عراق به منظور دفع تهدیدها علیه ترکیه، لایحه‌ای به مجلس این کشور ارائه داده است.

نیروهای داعش پیش از این دهها راننده و پیمانکار ترک را نیز در عراق به گروگان گرفته بود اما این گروگانها چند پیش آزاد شده و به ترکیه بازگشتند. دولت ترکیه اعلام کرد که برای آزادی آنها امتیازی به شبه نظامیان داعش نداده است.

دولت ترکیه پیش از این اعلام کرده بود که در صورت حمله به آرامگاه سلیمان، نیروهای نظامی ترکیه وارد عمل خواهند شد.

XS
SM
MD
LG