لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

اردوغان: امکان دارد از سربازان ترکیه در سوریه استفاده شود


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد

رئیس جمهوری ترکیه می گوید امکان دارد از سربازان ترکیه برای ایجاد یک ناحیه امن در سوریه، جهت اسکان آوارگانی که از پیکارجویان موسوم به «دولت اسلامی» می گریزند در صورت توافق بین المللی، استفاده شود.

ترکیه تاکنون حاضر نبوده است نقش مقدم در ائتلاف علیه گروه دولت اسلامی (داعش) بازی کند، اما مقامات گفتند رجیب طیب اردوغان در باره نقشی که ممکن است ترکیه برعهده بگیرد، گفت و گو کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان در مصاحبه ای با روزنامه حریت، پس از بازگشت از نیویورک، گفت « منطقی که می پندارد ترکیه موضعی نظامی بر نخواهد گزید اشتباه است.»

اردوغان گفت در این باره که کدام کشورها و چگونه در حملات هوایی شرکت کنند و عملیات زمینی بالقوه، مذاکراتی در جریان است و ترکیه آماده است شرکت کند.

اردوغان گفت « در توزیع مسئولیت ها، هرکشوری وظیفه خاصی خواهد داشت. نقش ترکیه هر چه باشد، آنرا ایفا خواهد کرد.»

رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد عملیات هوایی به تنهایی کافی نیست و افزود « نمی توان کار یک چنین سازمان تروریستی را با حملات هوایی تمام کرد، نیروهای زمینی تکمیلی هستند.»

اردوغان گفت ترکیه از مرز خود اگر لازم باشد دفاع خواهد کرد و اضافه کرد وقتی پارلمان به لایحه ای که سربازان را قادر خواهد ساخت به عملیاتی خارج از مرزهای ترکیه دست بزنند، گام های لازم برداشته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG