لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

ادامه حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا علیه مواضع داعش در سوریه


فعالان ناظر بر اوضاع سوریه روز دوشنبه اعلام کردند نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا چند روستا در شمال و شرق سوریه که تحت کنترل گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» است را هدف حملات هوایی قرار دادند، که در اثر آن یک سیلوی گندم تخریب و تعدادی هم کشته شدند. این گروه اما آماری از کشته‌شده‌ها ارائه نداد.

به گفته سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، که مقر آن در بریتانیا است، حملات هوایی ائتلاف مراکز مرتبط با نیروهای جهادی در حلب، رقه و دیرالزور را هدف قرار دادند.

ایالات متحده و همپیمانان عرب آن در منطقه حملات هوایی خود علیه مواضع پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) در داخل خاک سوریه – از جمله مراکز آموزش پیکارجو، انبار سلاح، مراکز سوخت و تاسیسات نفتی که در اختیار آن گروه است – را از هفته گذشته آغاز کرده‌اند.

نیروهای آمریکایی از ماه اوت (اوایل شهریور ماه) حملات هوایی علیه داعش را در عراق آغاز کردند، اما در پی گردن زدن دومین شهروند آمریکایی توسط پیکارجویان آن گروه افراطی سنی، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا راهبرد واشنگتن در مقابله با آن گروه را تشریح کرد، که گسترش حملات هوایی به داخل سوریه یکی از موارد آن بود.

حملات هوایی در عراق به نیروهای دولت مرکزی و پیشمرگه‌های کرد کمک کرده است تا مناطقی را از پیکارجویان بگیرند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس که روز یکشنبه پخش شد گفت دستگاه‌های اطلاعاتی ایالات متحده پیکارجویان «دولت اسلامی» و دیگر گروه‌های مستقر در سوریه را «دست کم» گرفته بود و از آن سو نیز توانایی ارتش عراق برای مبارزه با آنها را «دست بالا» گرفته بود.

آقای اوباما همچنین گفت، این گفته که اگر آمریکا نیروهای اپوزوسیون معتدل در سوریه را به سلاح تجهیز کرده بود، وضعیت سوریه امروز خوب بود، یک افسانه است.

پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» پیشروی‌های خشونت‌بار خود را در تیر ماه آغاز کردند و در مدت کوتاهی بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه را به تصرف خود در آوردند. این گروه اوایل تیر ماه با اعلام یک خلافت خودخوانده اسلامی، نام خود را از دولت اسلامی عراق و شام یا داعش، به «دولت اسلامی» تغییر داد.

XS
SM
MD
LG