لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۸

نخستین حضور نخست وزیر عراق بعد از سوءقصد نافرجام؛ مصطفی کاظمی در یک نشست امنیتی شرکت کرد


نخست وزیر عراق - آرشیو
نخست وزیر عراق - آرشیو

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق که ساعاتی پیش از یک تلاش برای ترور جان سالم به در برد، روز یکشنبه ریاست یک نشست امنیتی را برعهده داشت. به نوشته رویترز، در این نشست آقای کاظمی و ‌فرماندهان ارشد امنیتی، حمله پهپادی به محل اقامتش را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت عراق بامداد یکشنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این سوءقصد «نافرجام»‌ با استفاده از یک پهپاد بمب‌گذاری‌ شده به قصد هدف قرار دادن محل سکونت الکاظمی در «منطقه سبز» بغداد انجام شد.

منابع امنیتی به رویترز گفتند که شش تن از نیروهای حفاظت شخصی کاظمی مستقر در خارج از محل سکونت او در منطقه سبز زخمی شدند.

تصویری از حمله به محل اقامت نخست وزیر عراق ساعاتی بعد از حمله پهپادی.
تصویری از حمله به محل اقامت نخست وزیر عراق ساعاتی بعد از حمله پهپادی.

دفتر نخست وزیر عراق، «گروه‌های تبهکار مسلح» را مسئول این حمله دانسته است.

خبرگزاری دولتی عراق به نقل از یک سخنگوی وزارت کشور نوشت: در این حمله از سه پهپاد استفاده شد، از جمله دو پهپاد که توسط نیروهای امنیتی رهگیری و سرنگون شد و پهپاد سوم به محل اقامت اصابت کرد.

نخست وزیر عراق در پی این حمله و با صدور پیامی ویدیویی از همه در عراق درخواست کرد تا در گفتگوهای سازندە و آرام شرکت کنند. آقای کاظمی در پیام ویدیویی گفت که حال او خوب است و حملات راکتی و پهپادی بزدلانە، ملت و آیندە را نمی سازند.

رسانە های عراق می گویند مصطفی کاظمی چند دقیقە پیش از هدف قرار گرفتن منزلش توسط یکی از رهبران حشد الشعبی خبر دار شد و آنجا را ترک کرد.

کتائب حزب اللە و عصائب اهل حق از گروەهای وابستە بە ایران در میان حشد الشعبی، دست داشتن در این حملە را تکذیب کردند اما ویدیویی از تهدید مصطفی کاظمی توسط قیس خزعلی دبیر کل کتائب اهل حق در رسانە های اجتماعی عراق منتشر شدە کە می گوید انتقام خون ابو مهدی مهندس و قاسم سلیمانی را خواهند گرفت.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

این حمله دو روز پس از درگیری‌های خشونت‌آمیز در بغداد بین نیروهای دولتی و طرفداران احزاب سیاسی مورد حمایت ایران روی داد که بیشتر آنها شاخه‌های مسلح دارند. این گروه‌ها پس از انتخابات سراسری اخیر در عراق، ده‌ها کرسی در پارلمان از دست دادند.

واکنش‌های کشورها

  • آمریکا

وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای حمله پهپادی به محل سکونت نخست وزیر عراق در منطقه سبز بغداد را به شدت محکوم کرد. ند پرایس، ‌سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دقایقی پس از این حمله در این بیانیه گفت این حمله «تروریستی آشکار، که ما آن را به شدت محکوم می‌کنیم، قلب حکومت عراق را هدف گرفته بود.»

او گفت که ایالات متحده حمله به محل سکونت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق را پیگیری می‌کند.

  • ایران

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در بیانیه‌ای گفت ایران سوءقصد به نخست وزیر عراق را محکوم می‌کند و آن را حمله به « ثبات، امنیت، استقلال و تمامیت ارضی عراق» توصیف کرد.

او موضع جمهوری اسلامی را «حمایت از ثبات، امنیت و آرامش در عراق» خواند.

همچنین رسانه‌های ایران می‌گویند که حسین امیر‌عبداللهیان، وزیر خارجه ایران روز یکشنبه با فواد حسین، همتای عراقی خود تماس تلفنی گرفت و از زنده ماندن آقای کاظمی ابراز خرسندی کرد. به نوشته خبرگزاری فارس، آقای امیر‌عبداللهیان در این گفت‌وگوی تلفنی این حمله را «خلاف ثبات و امنیت» عراق برشمرد و گفته است که چنین اقداماتی «از سوی بدخواهان عراق و در جهت بر هم زدن آرامش عراق» انجام می‌شود.

  • بریتانیا

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا نیز روز یکشنبه در بیانیه‌ای حمله اخیر به مصطفی کاظمی را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است که بریتانیا در کنار دولت، نیروهای امنیتی و مردم عراق است و «خشونت سیاسی» را رد می‌کند و «قویا از درخواست نخست وزیر عراق برای آرامش و خویشتن‌داری حمایت می‌کند.»

  • عربستان سعودی

وزارت خارجه عربستان نیز حمله به نخست وزیر عراق را «اقدام تروریستی بزدلانه» توصیف کرد و آن را «قویا» محکوم کرد.

در این بیانیه دولت عراق دولتی «برادر» خوانده شده و وزارت خارجه عربستان گفته است که ریاض در کنار دولت عراق به طور «متحد ایستاده» است.

XS
SM
MD
LG