لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

ادامه اعتراضات گروه‌های شیعه وابسته به ایران بە نتایج انتخابات پارلمانی عراق


اعتراض گروەهای شیعە وابستە بە ایران در عراق بە نتایج پنجمین دورە انتخابات پیش از موعد پارلمان این کشور همچنان ادامە دارد. این در حالی است کە بسیاری از احزاب و ائتلاف‌های عراقی نتایج انتخابات را قبول کردەاند.

بر اساس ویدیوهایی کە در شبکە‌های اجتماعی منتشر شده است، شامگاە شنبە طرفداران و اعضای حشد الشعبی و سایر گروەهای بازندە انتخابات دو هفته پیش عراق سعی داشتند که وارد منطقە سبز بغداد شوند، اما نیروهای امنیتی اجازە این کار را به آنها ندادند.

تحصن طرفداران حشد الشعبی بە نتیجە انتخابات در مرکز بغداد ادامە هم دارد. شورای امنیت سازمان ملل جمعە در بیانیەای برگزاری انتخابات مسالمت آمیز مجلس را بە مردم و دولت عراق تبریک گفت. اما این بیانیه با واکنش گروەهای شیعە وابستە بە ایران مواجە شده است.

ابوعلی عسکری، فرماندە امنیت گروه کتائب حزب‌اللە کە توانست فقط یک کرسی مجلس را بە دست بیاورد، در توییتی انتخابات اخیر مجلس را یک طرح بین‌المللی با مشارکت چند گروە داخلی برای به انزوا راندن آن چه او «گروەهای مقاومت» خوانده، توصیف کرد. او از مردم خواست تا اعتراض‌ها را گستردە‌تر کنند.

از سوی دیگر مقتدی صدر، رهبر جریان صدر و برندە انتخابات، ضمن استقبال از بیانیە شورای امنیت سازمان ملل، از گروەهای شیعە معترض خواست نتایج انتخابات را قبول کنند.

مقتدی صدر در توییتی اعلام کرد کە تایید نتایج انتخابات توسط شورای امنیت از یک سو تصویر زیبایی از دموکراسی عراق را منعکس می‌کند و از سوی دیگر این امید را می‌دهد کە مدعیان تقلب، بە درستی آن فرایند دموکراتیک اعتراف کنند. حکومت خودمختار اقلیم کردستان هم از بیانیە شورای امنیت استقبال کرد.

اتحادیە اروپا نیز روز شنبە با محکوم کردن تهدیدها علیە کمیسیون انتخابات، دفتر سازمان ملل، و فرستادگان آن اتحادیە در عراق، اعلام کرد: «انتخابات مجلس عراق بە طور کلی مسالمت‌آمیز، منظم، و سازمان‌دهی شدە بود.»

از سوی دیگر نوری المالکی، نخست وزیر پیشین عراق و رهبر «ائتلاف دولت و قانون»، اعلام کرد کە گروەهای شیعە ناراضی از نتایج انتخابات، امروز در بغداد با هم دیدار و در مورد تازه‌ترین تحولات گفتگو خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG