لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۴

نیروهای امنیتی عراق با معترضان طرفدار حکومت ایران درگیر شدند


معترضان عراقی در بغداد، جمعه ۱۴ آبان.
معترضان عراقی در بغداد، جمعه ۱۴ آبان.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد صدها تن از طرفداران گروه‌های حامی حکومت جمهوری اسلامی ایران روز جمعه ۱۴ آبان در بغداد و در اعتراض به نتایج انتخابات اخیر پارلمانی عراق، با نیروهای امنیتی این کشور درگیر شدند.

این گزارش می‌افزاید جناح سیاسی گروه حشدالشعبی که مورد حمایت ایران است، شمار قابل توجهی از کرسی‌های خود را در انتخابات پارلمانی ماه اکتبر از دست داده و حامیان این گروه، مسئولان انتخابات را به «تقلب» متهم می‌کنند.

بر اساس این گزارش، حامیان حشدالشعبی سه مسیر ورودی به منطقه سبز بغداد را که به شدت تحت محافظت قرار دارد مسدود کردند، اما با دخالت پلیس و نیروهای امنیتی به عقب رانده شدند.

سفارتخانه های خارجی و نهادهای دولتی عراق، از جمله کمیسیون انتخابات، در این منطقه قرار دارند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی در همین ارتباط از قول منابع بیمارستانی نوشت ۳۰ نفر در جریان درگیری امروز زخمی شده اند، که ۲۱ نفر به دلیل استنشاق دود و ۹ نفر بر اثر اصابت سنگ به بدنشان دچار مصدومیت شده‌اند.

ائتلاف فتح که جریان گروه‌‌های شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران است، در جریان انتخابات پارلمانی ماه پیش حدود ۱۵ کرسی به دست آورد. این گروه در پارلمان قبلی ۴۸ کرسی در اختیار داشت.

گروه پیروز انتخابات اخیر پارلمانی عراق، جریان وابسته به مقتدی صدر بود که با شعارهایی مبتنی بر ملی‌گرایی و در انتقاد از ایران در انتخابات حاضر شد.

XS
SM
MD
LG