لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۳

حمله پهپادی به محل سکونت الکاظمی در بغداد؛ دولت عراق: نخست‌وزیر آسیب ندیده است


مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق (عکس از دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیری عراق،‌ رویترز)
مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق (عکس از دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیری عراق،‌ رویترز)

دولت عراق می‌‌گوید مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، از یک سوءقصد جان سالم به در برده و آسیبی ندیده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت عراق بامداد یکشنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این سوءقصد «نافرجام»‌ با استفاده از یک پهپاد بمب‌گذاری‌ شده به قصد هدف قرار دادن محل سکونت الکاظمی در «منطقه سبز» بغداد انجام شد.

بنا بر این بیانیه، ساکنان بغداد از «منطقه سبز» پایتخت، که منطقه‌ای به شدت حفاظت‌شده است و سفارتخانه‌ها و دفاتر دولت‌های خارجی در آن قرار دارد، «‌صدای انفجار و به دنبال آن تیراندازی» شنیده‌اند.

در این بیانیه همچنین با اشاره به این که الکاظمی آسیبی ندیده و حال او خوب است، آمده است که نیروهای امنیتی در حال انجام اقدامات لازم در رابطه با این تلاش نافرجام هستند.

ساعتی پس از این حمله الکاظمی با انتشار توییتی از خوب بودن حال خود خبر داد و گفت که به خاطر عراق همه را به آرامش و خویشتن‌داری فرا می‌خواند.

این خبرگزاری پیشتر این سوءقصد را یک «حمله راکتی» خوانده و به نقل از دو مقام عراقی که بنا بر مقررات نخواستند نامشان فاش شود، گزارش داده بود که محل سکونت الکاظمی هدف قرار گرفته است.

شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران که بزرگترین بازنده انتخابات پارلمانی عراق بودند، با خودداری از پذیرفتن نتایج این انتخابات نزدیک به یک ماه است که بیرون منطقه سبز بغداد مستقر شده‌اند.

گروەهای وابستە بە ایران در عراق روزهای جمعه و شنبه در بغداد در اعتراض بە نتایج انتخابات اخیر مجلس با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

به گزارش‌های رسانه‌های عراقی، در این درگیری یک تن کشتە و دەها نفر زخمی شدند. دولت عراق روز شنبه از تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی موضوع خبر داده بود.

برخی کارشناسان سیاسی می‌گویند پیام نیروهای وابستە بە ایران و بازندە انتخابات اکتبر از درگیری‌های روز گذشتە این است کە در صورت عدم قبول خواستەهایشان، دولت عراق منتظر تنش و ناآرامی های بیشتری باشد.

XS
SM
MD
LG