لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۳

وزارت خارجه آمریکا: این اقدام تروریستی قلب حکومت عراق را نشانه رفته بود


ند پرایس، ‌سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس، ‌سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای حمله پهپادی به محل سکونت نخست وزیر عراق در منطقه سبز بغداد را به شدت محکوم کرد.

ند پرایس، ‌سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دقایقی پس از این حمله با انتشار این بیانیه گفت که ایالات متحده حمله به محل سکونت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، را پیگیری می‌کند.

این بیانیه می‌افزاید: «این اقدام تروریستی آشکار، که ما آن را به شدت محکوم می‌کنیم، قلب حکومت عراق را هدف گرفته بود.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین با تاکید بر ارتباط نزدیک با نیروهای امنیتی عراق «که مسئول حفظ حاکمیت و استقلال عراق هستند»، تعهد ایالات متحده نسبت به شرکای عراقی خود را تزلزل‌ناپذیر خواند و گفت که آمریکا در کنار دولت و مردم عراق می‌ایستد.

دولت عراق ساعاتی پیش اعلام کرد مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، از یک سوءقصد جان سالم به در برده و آسیبی ندیده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت عراق بامداد یکشنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این سوءقصد «نافرجام»‌ با استفاده از یک پهپاد بمب‌گذاری‌ شده به قصد هدف قرار دادن محل سکونت الکاظمی در «منطقه سبز» بغداد انجام شد.

بنا بر این بیانیه، ساکنان بغداد از «منطقه سبز» پایتخت، که منطقه‌ای به شدت حفاظت‌شده است و سفارتخانه‌ها و دفاتر دولت‌های خارجی در آن قرار دارد، «‌صدای انفجار و به دنبال آن تیراندازی» شنیده‌اند.

در این بیانیه همچنین با اشاره به این که الکاظمی آسیبی ندیده و حال او خوب است، آمده است که نیروهای امنیتی در حال انجام اقدامات لازم در رابطه با این تلاش نافرجام هستند.

نخست وزیر عراق ساعاتی پس از این حمله پیامی ویدیویی را در حساب کاربری خود در توییتر منتشر کرد.


الکاظمی پیشتر با انتشار توییتی از خوب بودن حال خود خبر داده و گفته بود که به خاطر عراق همه را به آرامش و خویشتن‌داری فرا می‌خواند.

آسوشیتدپرس پیشتر این سوءقصد را یک «حمله راکتی» خوانده و به نقل از دو مقام عراقی که بنا بر مقررات نخواستند نامشان فاش شود، گزارش داده بود که محل سکونت الکاظمی هدف قرار گرفته است.

شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران که بزرگترین بازنده انتخابات پارلمانی عراق بودند، با خودداری از پذیرفتن نتایج این انتخابات نزدیک به یک ماه است که بیرون منطقه سبز بغداد مستقر شده‌اند.

گروەهای وابستە بە ایران در عراق روزهای جمعه و شنبه در بغداد در اعتراض بە نتایج انتخابات اخیر مجلس با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

به گزارش‌های رسانه‌های عراقی، در این درگیری یک تن کشتە و دەها نفر زخمی شدند. دولت عراق روز شنبه از تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی موضوع خبر داده بود.

برخی کارشناسان سیاسی می‌گویند پیام نیروهای وابستە بە ایران و بازندە انتخابات اکتبر از درگیری‌های روز گذشتە این است کە در صورت عدم قبول خواستەهایشان، دولت عراق منتظر تنش و ناآرامی های بیشتری باشد.

XS
SM
MD
LG