لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

درگیری گروه‌های وابسته به ایران با نیروهای امنیتی در بغداد یک کشته و ده‌ها مجروح به جا گذاشت


طرفداران نیروهای مسلح شیعه در عراق در حال فرار از برابر نیروهای امنیتی بغداد پس از حمله و درگیری با آنها - ۱۴ آبان ۱۴۰۰
طرفداران نیروهای مسلح شیعه در عراق در حال فرار از برابر نیروهای امنیتی بغداد پس از حمله و درگیری با آنها - ۱۴ آبان ۱۴۰۰

گروەهای وابستە بە ایران در عراق روز گذشتە در بغداد در اعتراض بە نتایج انتخابات اخیر مجلس با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

به گزارش‌های رسانه‌های عراقی، در این درگیری یک تن کشتە و دەها نفر زخمی شدند. دولت عراق روز یکشنبه از تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی موضوع خبر داد.

در این گزارش‌ها آمده است، درگیری گروەهای بازندە انتخابات پیش از موعد مجلس عراق با نیروهای امنیتی پس از آن آغاز شد کە این گروەها با پرتاب بمب‌های آتش زا و سنگ بە سوی نیروهای امنیتی سعی کردند بە منطقە سبز بغداد - منطقەای کە مراکز دولتی و دیپلماتیک در آن قرار گرفتە است - وارد شوند.

گروەهای نزدیک بە ایران مسیرهای منتهی بە منطقە سبز را نیز از سە جهت مسدود کردە بودند.

معترضان کە بیشتر آنها از طرفداران کتائب حزب اللە و عصائب اهل حق بودند، نیروهای امنیتی را بە آتش زدن چادرهای تحصن خود متهم می‌کنند.

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، دستور تشکیل یک کمیتە حقیقت‌یاب را برای بررسی حوادث روز گذشتە صادر و احزاب و گروەهای سیاسی را بە آرامش دعوت کرد.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، نیز تظاهرات مسالمت آمیز را حق مشروع مردم دانست و درگیری بین نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان را تاسف بار خواند.

اما مقتدی صدر کە با ٧٣ کرسی از ٣٢٩ کرسی مجلس عراق برندە این انتخابات است در بیانیەای حشد الشعبی را «یک بسیج جهادی و امنیتی» خواند و ابراز امیدواری کرد که «آبروی آنها در این زمینە خدشە‌دار نشود.»

مقتدی صدر درگیری گروەهای وابستە بە ایران با نیروهای امنیتی عراق را «مستهجن» توصیف کرد.

هیات رهبری حشد الشعبی نیز در بیانیەای دخالت خود در حوادث روز گذشتە و همچنین «تلاش برخی از احزاب سیاسی برای آوردن نام حشد الشعبی در تنش‌ها» را رد کرد.

رو شنبه خانه یکی از نامزدهای مستقل راە یافتە بە مجلس عراق با نارنجک مورد حملە قرار گرفت.

برخی کارشناسان سیاسی می‌گویند پیام نیروهای وابستە بە ایران و بازندە انتخابات اکتبر از درگیری‌های روز گذشتە این است کە در صورت عدم قبول خواستەهایشان، دولت عراق منتظر تنش و ناآرامی های بیشتری باشد.

XS
SM
MD
LG