لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

ند پرایس: انتخابات عراق فرصت مردم آن کشور برای تصمیم‌گیری در مورد آینده‌شان بود


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده

وزارت خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه از بیانیه مطبوعاتی شورای امنیت سازمان ملل متحد در رابطه با انتخابات عراق استقبال کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، با انتشار یک بیانیه‌ مطبوعاتی ضمن استقبال از بیانیه شورای امنیت در مورد انتخابات ۱۰ اکتبر عراق، روند انتخاباتی «ایمن، از لحاظ فنی سالم، و عمدتا صلح‌آمیز» را به مردم و دولت عراق تبریک گفت.

وی همچنین با تاکید بر این که ایالات متحده نیز به همراه جامعه بین‌المللی تهدیدهای خشونت‌‌آمیز علیه «ماموریت مساعدت سازمان ملل متحد برای عراق» (یونامی)، کمیسیون عالی مستقل انتخابات، و دیگر مردم عراق را محکوم می‌‌کند، گفت: «از همه طرف‌ها می‌خواهیم که به حاکمیت قانون و سلامت فرایند انتخابات احترام بگذارند.»

آقای پرایس انتخابات عراق را به عنوان «فرصتی برای رای‌دهندگان عراقی» به منظور «تعیین آینده خود از طریق دولتی که نشان‌دهنده اراده آنها باشد» توصیف کرد.

وی بر تمایل ایالات متحده برای همکاری با دولت آینده عراق به منظور تقویت مشارکت راهبردی میان دو کشور در مسائل مورد علاقه دو طرف، تاکید کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه ۲۲ اکتبر در یک بیانیه مطبوعاتی از گزارش‌های اولیه مبنی بر این که این انتخابات بدون مشکل برگزار شد و با پیشرفت فنی و رویه‌ای چشمگیری همراه بود، استقبال کرد.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر و برندە انتخابات، ضمن استقبال از بیانیە شورای امنیت سازمان ملل، از گروەهای شیعە معترض خواست نتایج انتخابات را قبول کنند. آقای صدر در توییتی اعلام کرد کە تایید نتایج انتخابات توسط شورای امنیت از یک سو تصویر زیبایی از دموکراسی عراق را منعکس می‌کند و از سوی دیگر این امید را می‌دهد کە مدعیان تقلب، بە درستی آن فرایند دموکراتیک اعتراف کنند.

حکومت خودمختار اقلیم کردستان هم از بیانیە شورای امنیت استقبال کرد.

اتحادیە اروپا نیز روز شنبە با محکوم کردن تهدیدها علیە کمیسیون انتخابات، دفتر سازمان ملل، و فرستادگان آن اتحادیە در عراق، اعلام کرد: «انتخابات مجلس عراق بە طور کلی مسالمت‌آمیز، منظم، و سازمان‌دهی شدە بود.»

به رغم آن که بسیاری از احزاب و ائتلاف‌های عراقی نتایج پنجمین دورە انتخابات پیش از موعد پارلمان این کشور را پذیرفته‌اند، اعتراض گروەهای شیعە وابستە بە ایران در عراق بە نتایج این انتخابات همچنان ادامە دارد.

XS
SM
MD
LG