لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

«دولت اسلامی» با شکست دادن کردها، سه شهر دیگر عراق را تصرف کرد


عکس آرشیوی از سد موصل، واقع در شهر موصل در ۳۶۰ کیلومتری شمال غربی بغداد، عراق
عکس آرشیوی از سد موصل، واقع در شهر موصل در ۳۶۰ کیلومتری شمال غربی بغداد، عراق

پیکارجویان افراطی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) که پس از اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده، نام خود را به «دولت اسلامی» تغییر دادند، روز یکشنبه پس از درگیری با نیروهای کرد و شکست دادن آنها، کنترل بزرگترین سد عراق، یک حوزه نفتی و سه شهر دیگر را به مناطق تحت تصرف خود افزودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصرف سد موصل توسط این گروه افراطی سنی، پس از یک درگیری ۲۴ ساعته حاصل شد و این امکان را به آنها می‌دهد که با تخریب آن، شهرهای مهم اطراف را زیر آب ببرند، یا با بستن آب بر روی آنها، زندگی را چنان به ساکنان آن مناطق سخت کنند که به مخالفت‌ها علیه دولت نوری المالکی بیش از پیش افزوده شود.

تلویزیون دولتی عراق روز یکشنبه در گزارشی گفت «با عقب‌نشینی نیروهای کرد و بدون هیچ درگیری، کمنترل سد موصل به دست تروریست‌های دولت اسلامی افتاد.»

شکست سریع نیروهای پیشمرگه کرد، توانایی تنها گروهی که در برابر تهاجم شورشیان داعش ایستادگی کرده بود را به شدت زیر سئوال برد.

این گروه همچنین یک میدان نفتی دیگر را به تصرف خود درآوردند و تعداد میادین نفتی که تاکنون اشغال کرده‌اند را به پنج رساند، که به این ترتیب به منابع تامین مالی آن گروه افزوده خواهد شد.

بنابر گزارش‌ها، شهر سِنجار در نزدیکی کردستان عراق و مرز سوریه که در کنترل نیروهای پیشمرگه کرد قرار داشت نیز روز یکشنبه به تصرف نیروهای خلافت اسلامی درآمد. یکی از مقام‌های اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز از تصرف شهر زمار و مناطق اطراف آن توسط نیروهای دولت خودخوانده اسلامی خبر داد.

به گفته سازمان ملل متحد، تصرف سنجار به‌دست نیروهای «خلافت اسلامی» روز یک‌شنبه باعث گریختن ۲۰۰ هزار نفر از این شهر شده‌است. در شهر سنجار اقلیتی زندگی می‌کنند که مذهب آنها ریشته در دین زرتشتی دارد و داعش از آنها به عنوان «شیطان‌پرست» یاد می‌کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع آگاه در اتحادیه میهنی کردستان عراق گزارش داد نیروهای پیشمرگه کرد موفق به کشتن حدود ۱۰۰ نفر از پیکارجویان داعش شدند و ۳۸ نفر از آنها را نیز اسیر کرده‌اند.

نیروهای دولت خودخوانده اسلامی با تصرف بخش‌های وسیعی از سرزمین‌های دو طرف مرز عراق و سوریه به تازگی اعلام آغاز خلافت اسلامی کرده‌اند و پس از آن برای مدتی حملات آنها در عراق و سوریه فروکش کرد، اما اخیرآ دوباره به تحرکات خود افزوده‌اند.

XS
SM
MD
LG