لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۶

کردستان عراق از آمریکا خواسته است کمک تسلیحاتی کند


منطقه خودمختار کردستان عراق می گوید با پیکارجویان اسلامگرای سنی در حال جنگ است و از دولت باراک اوباما خواست برای عقب راندن پیکارجویان اسلامگرا به آنها سلاح های پیشرفته تحویل دهد. این مطلب را مقامات کردی و آمریکایی گفتند.

به گزارش رویترز، یک مسوول کردی گفته این درخواست در جریان سفر یک هیات کردی به واشنگتن در اوایل ماه گذشته میلادی مطرح شد.

رویترز به نقل از مسوولان آمریکایی گفته ایالات متحده در حال بررسی راه هایی است که دفاع منطقه کردستان عراق را تقویت کند. مسوولان کردی گفته اند کمک آمریکا برای دفع حملات گروه «دولت اسلامی» حیاتی است.

منطقه کردستان عراق خواستار دریافت تانک ها، تجهیزات تک تیراندازی، نفربرهای زرهی، جنگ افزار توپخانه و مهمات، لباس ضد گلوله، کلاه، سوخت برای کامیون و آمبولانس شده است.

رویترز به نقل از مقامات آمریکایی گفته آمریکا در حال بررسی راه های تقویت دفاع منطقه کردستان عراق است اما کمک مستقیم نظامی به آن، آن طور که آمریکا به دولت مرکزی بغداد کمک می کند، بسیار بعید به نظر می رسد.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق بارها با رهبران منطقه کردستان عراق بر سر بودجه، نفت و زمین اختلاف پیدا کرده است و کمک مستقیم نظامی آمریکا به منطقه کردستان عراق، با دور زدن یک دولت متحد آمریکا، نیز می تواند بر مشکلات بیافزاید.

XS
SM
MD
LG