لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ ایران ۰۷:۱۱

نماینده سازمان ملل متحد در عراق هشدار داده است نیروهای «دولت اسلامی»، که پیش از این به داعش موسوم بود، حدود یک سوم عراق را کنترل می‌کنند و توانایی‌های نظامی آنها بیشتر شده است.

نیکولای مادنوف، روز چهارشنبه به شورای امنیت سازمان ملل گفت داعش به تهدیدی پیچیده برای صلح و امنیت در عراق، منطقه و ورای آن تبدیل شده است.

او همچنین گفت یارگیری، استفاده از رزمندگان خارجی، درگیری در قتل، گروگانگیری، آدم ربایی و نقض فاحش حقوق بشر، همه دلایلی است که ایجاب می‌کند جامعه بین‌المللی و شورای امنیت از داعش بخواهد تمام خصومت‌ها و بی‌رحمی‌ها را متوقف کند.

مادنوف که از طریق یک ارتباط ویدیوئی از بغداد سخن می‌گفت در ادامه افزود عملیات ایذایی داعش علیه مسیحیان و اقلیت‌های دیگر موجب آواره شدن ده‌ها هزار نفر، و اعدام یا ربوده شدن بسیاری دیگر شده است.

او همچنین گفت ۳۰۰ هزار نفر به منطقه کردستان عراق گریخته اند و و مسئولان را که هم اینک میزبان ۲۲۵ هزار آواره سوری هستند، زیر فشار گذاشته اند.

مدنوف از اعضای شورای امنیت خواست تحریم های موجود را اجرا کنند و عاملان اقدامات تروریستی و مرتکبین جنایات جنگی را مسئول بدانند.

در این میان، سفیر عراق از شورا درخواست کرد به پایان بخشیدن به ترووریسم در تمام شکل های آن کمک کند و از سازمان ملل متحد خواست مدت ماموریت هیات کمک سازمان در عراق را یک سال دیگر تمدید کند.

گروه افراطی سنی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) که در خرداد ماه عملیات خشونت‌باری را در عراق آغاز کرد و بخش‌های گسترده‌ای از شمال و غرب آن کشور را تصرف کرد، اوایل تیرماه با اعلام تاسیس یک خلافت یا دولت اسلامی، نام خود را نیز به «دولت اسلامی» تغییر داد.

http://ir.voanews.com/content/iraq-isil-tikrit/1947252.html

XS
SM
MD
LG