لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۹

نماینده سازمان ملل: داعش یک سوم عراق را کنترل می‌کند


نمایی ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورک
نمایی ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورک

نماینده سازمان ملل متحد در عراق هشدار داده است نیروهای «دولت اسلامی»، که پیش از این به داعش موسوم بود، حدود یک سوم عراق را کنترل می‌کنند و توانایی‌های نظامی آنها بیشتر شده است.

نیکولای مادنوف، روز چهارشنبه به شورای امنیت سازمان ملل گفت داعش به تهدیدی پیچیده برای صلح و امنیت در عراق، منطقه و ورای آن تبدیل شده است.

او همچنین گفت یارگیری، استفاده از رزمندگان خارجی، درگیری در قتل، گروگانگیری، آدم ربایی و نقض فاحش حقوق بشر، همه دلایلی است که ایجاب می‌کند جامعه بین‌المللی و شورای امنیت از داعش بخواهد تمام خصومت‌ها و بی‌رحمی‌ها را متوقف کند.

مادنوف که از طریق یک ارتباط ویدیوئی از بغداد سخن می‌گفت در ادامه افزود عملیات ایذایی داعش علیه مسیحیان و اقلیت‌های دیگر موجب آواره شدن ده‌ها هزار نفر، و اعدام یا ربوده شدن بسیاری دیگر شده است.

او همچنین گفت ۳۰۰ هزار نفر به منطقه کردستان عراق گریخته اند و و مسئولان را که هم اینک میزبان ۲۲۵ هزار آواره سوری هستند، زیر فشار گذاشته اند.

مدنوف از اعضای شورای امنیت خواست تحریم های موجود را اجرا کنند و عاملان اقدامات تروریستی و مرتکبین جنایات جنگی را مسئول بدانند.

در این میان، سفیر عراق از شورا درخواست کرد به پایان بخشیدن به ترووریسم در تمام شکل های آن کمک کند و از سازمان ملل متحد خواست مدت ماموریت هیات کمک سازمان در عراق را یک سال دیگر تمدید کند.

گروه افراطی سنی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) که در خرداد ماه عملیات خشونت‌باری را در عراق آغاز کرد و بخش‌های گسترده‌ای از شمال و غرب آن کشور را تصرف کرد، اوایل تیرماه با اعلام تاسیس یک خلافت یا دولت اسلامی، نام خود را نیز به «دولت اسلامی» تغییر داد.

http://ir.voanews.com/content/iraq-isil-tikrit/1947252.html

XS
SM
MD
LG