لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۴

مالکی: کردستان عراق پناهگاهی برای تروریست‌ها شده است


نوری المالکی، نخست وزیر عراق
نوری المالکی، نخست وزیر عراق

نخست وزیر عراق روز چهارشنبه با انتقاد از مقامات کرد آن کشور گفت، منطقه کردستان عراق به پناهگاهی برای تندروهای اسلامی و دیگر شورشیان سنی تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نوری المالکی در سخنان هفتگی تلویزیونی خود به مقامهای کردستان تاخت و در اشاره‌ای روشن به یک ناحیه مورد اختلافی که رزمندگان وفادار به دولت اقلیم کردستان تصرف کرده‌اند، گفت «آنچه روی زمین تغییر کرده است باید بازگردانده شود.»

مالکی حتی یک قدم فراتر رفت و گفت «ما نمی‌توانیم در برابر تبدیل شدن اربیل به ستادی برای داعش، بعث، القاعده و تروریست‌ها ساکت بمانیم.» آقای مالکی هیچ مدرکی برای اثبات ادعای خود ارائه نداد، با این حال آسوشیتدپرس می‌گوید این سخنان او احتمالاً بر تنش بین بغداد و کردها خواهد افزود.

صفین دیزیایی سخنگوی دولت اقلیم کردستان اظهارات مالکی را «بی‌اساس» خواند و گفت «اقلیم کردستان هرگز به تروریست‌ها پناه نداده است؛ نه الان و نه هیچوقت دیگر، زیرا ما خودمان قبلاً قربانی آنها بوده‌ایم.»

وی در ادامه تاکید کرد «آنچه که آقای مالکی می‌گوید دور از حقیقت است.»

به گفته آسوشیتدپرس، کردها با استفاده از هرج و مرج بوجود آمده در عراق، سرزمین مورد اختلاف – شامل شهر کرکوک – را تصرف کرده‌اند و به رویای دیرینه داشتن کشوری متعلق به خودشان نزدیکتر شده‌اند. رزمندگان کرد، مشهور به پیشمرگه، می‌گویند آنها فقط می‌خواهند از منطقه در برابر شورشیان سنی حفاظت کنند.

در هفته های اخیر نیروهای پیشمرگه بارها با شورشیان سنی به رهبری گروه افراطی دولت اسلامی عراق و شام (داعش)، که هفته گذشته تاسیس خلافت خودخوانده اسلامی را اعلام کرد، جنگیده‌اند. ده‌ها هزار غیرنظامی عراقی نیز برای فرار از هجوم پیکارجویان سنی به نواحی تحت کنترل کردها فرار کرده‌اند.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق روز پنجشنبه از نمایندگان پارلمان کردستان خواسته بود کمیته‌ای برای سازماندهی یک همه‌پرسی تشکیل دهند و تاریخی را نیز برای برگزاری آن تعیین کنند. درخواستی که با واکنش های متفاوتی روبرو شد.

در رویدادی دیگر، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه گزارش داد دو فرمانده شبه‌نظامیان شیعه گفتند یک مشاور نظامی ایران که به امور مربوط به هماهنگ کردن گروه‌های شبه‌نظامی کمک می‌کرد، در اثر انفجار یک بمب کنارجاده‌ای در شمال عراق کشته شد.

به گفته آنها، این افسر ایرانی روز یکشنبه در استان صلاح‌الدین هنگام کمک به سازماندهی شبه‌نظامیان برای دفاع از یک زیارتگاه شیعیان در سامره، در ۹۵ کیلومتری شمال بغداد، کشته شد.

ظاهرا او دومین نظامی ایرانی است که در عراق کشته می‌شود؛ پیشتر نیز رسانه‌ها از کشته شدن یک خلبان ایرانی در عراق خبر داده بودند. خبرگزاری ایرنا در گزارشی تایید کرد او در جریان دفاع از زیارتگاه‌ها در سامرا جان خود را از دست داد و در زادگاهش در استان فارس به خاک سپرده شد.

در رویدادی دیگر سربازان عراقی روز چهارشنبه ۵۰ جسد در یک ناحیه کشاورزی شیعه‌نشین در خارج از شهر حله، در حدود ۹۵ کیلومتری جنوب بغداد کشف کردند.

یک مقام نظامی عراق گفت کشته‌شدگان همه مردانی بین ۲۵ و ۴۰ ساله بودند و به نظر می‌رسد چند روز قبل کشته شده و اجساد آنها بعداً در ناحیه دورافتاده‌ای رها شدند. چشم‌ها و دست‌های بیشتر آنها بسته بود و جای زخم گلوله روی سینه‌ یا سر آنها دیده می‌شد. او همچنین گفت تحقیقات برای شناسایی قربانیان و شرایط کشته شدن آنها جریان دارد.

روز چهارشنبه همچنین دو بمب جاسازی شده در خودرو در یک ناحیه تجاری در شهرک شیعه‌نشین المحاویل، در شمال حله منفجر شد که ۲ کشته و ۷ زخمی برجای گذاشت.

XS
SM
MD
LG