لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۵

دمپسی: نیروهای عراق نمی توانند مناطق از دست داده را پس بگیرند


رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می گوید نیروهای عراق احتمالا قادر نخواهند بود بدون کمک، سرزمین هایی را که پیکار جویان اسلامی تصرف کرده اند باز ستانند.

به گزارش رویترز، ژنرال مارتین دمپسی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در محل وزارت دفاع گفت مشاوران نظامی آمریکا که اکنون سرگرم ارزیابی نیروهای عراق هستند، گزارش می دهند ارتش قادر است از بغداد دفاع کند، اما اگر سوال شود که آیا در نقطه ای قادر خواهد بود به حالت تهاجمی باز گردد و بخش هایی را که از دست داده است به تنهایی بازستاند، پاسخ احتمالا منفی خواهد بود.

در جلسه گفت و گو با خبرنگاران چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا نیز حضور داشت ، او و دمسپی هردو رهبران عراق را ترغیب کردند یک دولت وحدت تشکیل دهند.

هیگل گفت نیروهای آمریکا دومین مرکز عملیات مشترک را در اربیل برقرار کرده اند، که کارهایی را که نخستین مرکز در بغداد انجام داده است، تکمیل خواهد کرد.

هیگل گفت نیروهای آمریکا همچنین شش تیم ارزیابی در عراق دارند. هدف حضور نظامی آمریکا این است که وضعیت فعلی ارتش عراق و این موضوع را که نیروهای امریکایی چگونه می توانند دولت عراق را در عقب زدن داعش یاری دهند، ارزیابی کنند.

در گزارش رویترز گفته می شود در حالی که پرزیدنت اوباما می گوید سربازان آمریکا برای جنگ به عراق باز نخواهند گشت، مقام های امریکایی گفته اند در صورتی که وضع بدتر شود ایالات متحده ممکن است به حملات هوایی بر هدف های داعش دست بزند.

XS
SM
MD
LG