لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۳

فواد معصوم به عنوان رئیس جمهوری جدید عراق انتخاب شد


فواد معصوم رئیس جمهوری جدید عراق، در نشستی خبری در بغداد – پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۳
فواد معصوم رئیس جمهوری جدید عراق، در نشستی خبری در بغداد – پنجشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۳

رئیس مجلس عراق، روز پنجشنبه اعلام کرد که فواد معصوم، سیاستمدار ۷۶ ساله کرد عراقی، به عنوان رئیس جمهوری جدید عراق انتخاب شد.

وی که بیش از ۲۰ سال پیش و در آغاز خودمختاری کردستان در دوران حکومت صدام حسین، اولین نخست‌وزیر اقلیم کردستان بود، توانست با کسب ۱۱۲ رای موافق نمایندگان مجلس و با اختلاف زیاد نسبت به رقیب خود که ۱۷ رای کسب کرد، به عنوان جانشین جلال طالبانی انتخاب شود.

فواد معصوم یکی از بنیانگذاران اتحادیه میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی است و به عنوان سیاستمداری میانه‌رو از او یاد می‌شود که با سیاستمداران شیعه و سنی عراق روابط خوبی دارد.

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، پس از اعلام این خبر در روز پنجشنبه، در گفتگویی تلفنی انتخاب او برای مقام ریاست جمهوری عراق را تبریک گفت.

دفتر جو بایدن در بیانیه‌ای که به همین مناسبت منتشر کرد گفت دو طرف در این گفتگوی تلفنی بر نیاز به وحدت همه عراقی‌ها برای مقابله با تهدید «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) تاکید کردند و معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت واشنگتن براساس مواقفتنامه استراتژیک میان دو کشور، به تعهد خود در کمک به عراق در این راه پایبند است.

فواد معصوم در سال ۱۹۳۸ (۱۳۱۷ خورشیدی) در شهر کویه در شرق اربیل متولد شد و خانواده او از منطقه اورامان، نزدیکی مرز مشترک با ایران بودند. وی از سال ۲۰۰۵ نماینده مجلس عراق بود.

هفته گذشته، سلیم الجبوری، از سیاستمداران سنی آن کشور نیز به عنوان رئیس مجلس عراق انتخاب شد و اکنون با انتخاب رئیس‌جمهوری، زمان تشکیل دولت جدید فرا رسیده است.

نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق قصد دارد برای دوره سوم، برای این سمت انتخاب شود، اما عملکرد او – بویژه پس از حملات خشونت‌بار گروه افراطی سنی داعش که پس از اعلام یک خلافت خودخوانده، خود را «دولت اسلامی» می‌نامد – با مخالفت‌هایی روبروست و حتی حامیان پیشین او و برخی از هره‌های مطرح شیعه خواستار کناره‌گیری او شده‌اند.

پس از سقوط صدام حسين دیکتاتور پیشین عراق، در توافقی غیررسمی، رؤسای سه قوه عراق از میان کردها، شیعیان و سنی‌ها انتخاب می‌شوند، بدین ترتیب که رئیس جمهوری یک کرد، رئیس مجلس یک سنی و نخست وزیر یک شیعه است.

XS
SM
MD
LG