لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

وزیر خارجه عراق در تهران: ایران و آمریکا مستقیم گفت‌وگو کنند


فواد حسین، وزیر خارجه عراق، آرشیو
فواد حسین، وزیر خارجه عراق، آرشیو

فواد حسین، وزیر خارجه عراق، در تهران و در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت زمان «مذاکره مستقیم» بین تهران و واشنگتن فرا رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، وزیر خارجه عراق روز پنجشنبه دوم دی گفت:‌ «رابطه ایران و آمریکا برای عراق مسئله خارجی محسوب نمی‌شود و یک موضوع داخلی است. چرا که روابط و تنش‌ها میان تهران و واشنگتن، به طور مستقیم بر وضعیت عراق تاثیر می‌گذارد.»

فواد حسین افزود: «ما بر اساس منافع عراق با تهران و واشنگتن صحبت می‌کنیم. در این زمینه فقط پیام‌رسان نیستیم و دیدگاه‌ها را هم مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.»

وزیر خارجه عراق با اشاره به مذاکرات احیای برجام در وین گفت مشکل این مذاکرات این است که ایران و آمریکا از راه اروپا و غیرمستقیم گفت‌وگو می‌کنند، اما ما فکر می‌کنیم وقت آن فرا رسیده که این‌ گفت‌وگوها مستقیم انجام شود.

تاکنون هفت دور مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای برجام برگزار شده است. شش دور از این مذاکرات در دولت قبلی ایران و دور هفتم در دولت ابراهیم رئیسی برگزار شده است. در این مذاکرات، گفت‌وگوی ایران و آمریکا غیرمستقیم و از راه اروپا بوده است.

دور هفتم مذاکرات برای احیای برجام از هشتم آذر و پس از وقفه‌ای شش ماهه در وین آغاز شد و ۲۶ آذر به پایان رسید. قرار است دور هشتم این مذاکرات ششم دی‌ماه برگزار شود.

وزیر خارجه عراق پیش از این کنفرانس خبری با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، دیدار و گفت‌وگو کرد. ابراهیم رئیسی در این دیدار گفت جمهوری اسلامی «همواره حامی تشکیل مجلس و دولت قوی و مقتدر در عراق» بوده است.

در جریان انتخابات گذشته در عراق، گروه‌ها و احزاب مورد حمایت ایران، بسیاری از کرسی‌ها و نفوذ سیاسی خود را در پارلمان از دست دادند.

پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات، گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی اقدام به برگزاری تظاهرات در چندین شهر عراق کردند؛ تظاهراتی که در چندین مورد منجر به خشونت و درگیری شد.

روز ۱۵ آبان، حدود یک ماه پس از انتخابات عراق، مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق، از یک سوءقصد جان سالم به در برد. رویترز به نقل از یک مقام عراقی گزارش داد که دست‌کم یک گروه موردحمایت ایران در این حمله تروریستی نقش داشت.

XS
SM
MD
LG