لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

ایران می‌گوید تانک‌های «کرار» را ارتقا داده است؛ نصب سامانه‌های پدافند موشکی و توانایی تیراندازی در شب


محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران
محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران می‌گوید قرار است یک سامانه ضد موشکی روی برجک تانک‌های تی-۷۲ام ایران نصب شود تا از آنها در برابر حمله محافظت کند.

گزارش خبرگزاری فارس زمانی منتشر می‌شود که با کاهش امیدها نسبت به موفقیت آمیز بودن مذاکرات احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهانی، و همچنین تهدیدات اسرائيل برای اقدام نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران، ایران نیز مشغول برگزاری مانور نظامی بوده است.

فارس در مورد سومین روز مانورهای نظامی زمینی و دریایی در سه استان جنوبی ایران گزارش داد که این سامانه آزمایش شده است و بر روی برجک‌ تانک‌های کرار - که نمونه‌های بهبودیافته تانک‌های تی‌-۷۲ هستند - نصب خواهد شد.

فارس به نقل از محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران، نوشت که بُرد توپ اصلی این تانک‌ها سه کیلومتر است و قابلیت‌های دقیق شلیک شبانه دارد.

تانک تی-۷۲ اولین بار حدود ۵۰ سال پیش در شوروی سابق تولید شد.

در همین حال، فرمانده بعدی نیروی هوایی اسرائیل تهدید کرده است که «در صورت لزوم» اسرائیل می‌تواند همین «فردا» به تاسیسات هسته‌ای ایران «با موفقیت» حمله کند.

ژنرال تومر این سخنان را در مصاحبه‌ای با نشریه یدیعوت اخرونوت که روز چهارشنبه منتشر شد، اعلام کرد.

تومر از ماه آوریل فرماندهی نیروی هوایی اسرائيل را بر عهده خواهد گرفت. او به یدیعوت اخرونوت گفت: «باید فرض کنم که در زمان من این اتفاق خواهد افتاد و شانه‌های من از قبل سنگینی مسئولیت را درک کرده‌اند.»

اسرائيل برنامه هسته‌ای ایران را تهدیدی برای خود می‌داند. ایران می‌گوید برنامه هسته‌ای‌اش صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG