لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۲

هشدار بریتانیا و شورای همکاری خلیج فارس به ایران: مذاکرات وین «آخرین» فرصت است


لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا (آرشیو)
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا (آرشیو)

بریتانیا و کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس با صدور بیانیه‌ای مشترک، با یک «مشارکت راهبردی بلندپروازانه» موافقت کردند.

وزارت خارجه بریتانیا دوشنبه ۲۹ آذر با انتشار این بیانیه‌ از دیدار وزیر خارجه بریتانیا و وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس در مورد جزئیات توافقنامه‌ها در زمینه تجارت و مسائل متعدد امنیتی، از جمله ایران، خبر داد.

در این دیدار وزیران خارجه عمان، عربستان سعودی، قطر، بحرین، و کویت شرکت داشتند. از امارات متحده عربی نیز نماینده‌ا‌ی در این نشست حضور داشت.

به جز مسائل تجاری و اقتصادی و تاکید بر گفت‌و‌گوهای سریع برای رسیدن به یک پیمان تجارت آزاد، پرونده ایران نیز مورد گفت‌و‌گو قرار گرفت.

بنا بر این بیانیه، ادامه نگرانی‌ها در مورد ایران در راس دستور کار امنیتی قرار داشت و وزیران خارجه این کشورها به تهران هشدار دادند که مذاکرات فعلی در وین با هدف احیای برجام «آخرین فرصت» برای بازگرداندن امنیت به منطقه و جلوگیری از تشدید تنش‌ها است.

آنها از ایران خواستند از فرصت دیپلماتیک کنونی برای بازگرداندن برجام استفاده کند تا از کشاندن منطقه و جامعه بین‌المللی به نقطه بحران اجتناب کند.

وزیران خارجه همچنین گفتند که «نگرانی شدید» در مورد «تشدید فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه» وجود دارد.

در بیانیه نشست وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و بریتانیا از دولت جدید ایران به ریاست ابراهیم رئيسی خواسته شده است که «نقش منطقه‌ای مثبتی را ایفا کند، به هنجارهای بین‌المللی پایبند باشد، به حاکمیت و تمامیت ارضی همسایگان خود احترام بگذارد، و از حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی خودداری کند.»

آنها در بخش‌های دیگر بیانیه به سوریه، عراق، افغانستان، لیبی، و تغییرات اقلیمی نیز اشاره کرده‌اند.

این مطلب به روز شده است

XS
SM
MD
LG