لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق؛ جریان مقتدی صدر پیروز رقابت‌ها اعلام شد


طرفداران مقتدی صدر در حال جشن و سرور پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات عراق و پیروزی جریان صدر. نجف، عراق. ۱۸ مهر ۱۴۰۰
طرفداران مقتدی صدر در حال جشن و سرور پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات عراق و پیروزی جریان صدر. نجف، عراق. ۱۸ مهر ۱۴۰۰

کمیسیون مستقل انتخابات عراق روز سه‌شنبه ٩ آذر نتایج نهایی انتخابات ماه گذشته پارلمانی این کشور را اعلام کرد.

بر اساس نتایج تایید شده، جریان صدر به رهبری مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، با کسب ٧٣ کرسی از مجموع ٣٢٩ کرسی پارلمان عراق پیروز انتخابات شد.

حزب تقدم که از حمایت اقلیت مسلمان سنی برخوردار است ٣٧ کرسی را در اختیار گرفت. ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین ٣٣ کرسی، و حزب دموکرات کردستان با کسب ۳۱ کرسی در رده‌های‌ بعدی قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این انتخابات بیش از ٩ میلیون و ۶۰۰ هزار شهروند عراقی، یعنی حدود ۴۴ درصد از شهروندان واجد شرایط رای‌دادن شرکت کردند.

نتایج نهایی تفاوت چندانی با نتایج اولیه ندارند و حاکی از عملکرد ضعیف گروه‌های شیعه وابسته به جمهوری اسلامی هستند. این گروه‌ها تا کنون از پذیرش نتایج انتخابات سر باز زده‌اند.

پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات در ماه گذشته، گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی اقدام به برگزاری تظاهرات در چندین شهر عراق کردند؛ تظاهراتی که در چندین مورد منجر به خشونت و درگیری شد.

روز ۱۵ آبان، حدود یک ماه پس از انتخابات عراق، مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق، از یک سوءقصد جان سالم به در برد. رویترز به نقل از یک مقام عراقی گزارش داد که دست‌کم یک گروه موردحمایت ایران در این حمله تروریستی نقش داشت.

کتائب حزب‌الله و عصائب اهل حق، دو گروه شیعه وابسته به ایران و همچنین حکومت جمهوری اسلامی ایران دست داشتن در این ترور نافرجام را تکذیب کردند.

XS
SM
MD
LG