لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۴

مذاکرات هسته‌ای قدرت‌های جهانی و ایران «دوشنبه آینده» از سر گرفته می‌شود


دور هفتم مذاکرات احیای برجام که در وین برگزار شد
دور هفتم مذاکرات احیای برجام که در وین برگزار شد

انریکه مورا، رئيس کمیسیون مشترک برجام و مسئول اداره مذاکرات هسته‌ای با ایران، اعلام کرد مذاکرات روز ۲۷ دسامبر، ششم دی، از سر گرفته می‌شود.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه دوم دی در گزارشی اعلام کرد در این مذاکرات نمایندگانی از چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران حضور خواهند داشت.

آقای مورا با انتشار پیامی در توئیتر گفت: «مذاکرات وین از ۲۷ دسامبر از سر گرفته می‌شود. اعضای کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک برای بحث و بررسی، و مشخص کردن راه پیش رو، دیدار می‌کنند. مهم است که با همکاری نزدیک با آمریکا، در برخی موضوعات بااهمیت سرعت به خرج داده شود و به جلو حرکت کنیم.»

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام، هم در پیامی از ۲۷ دسامبر به عنوان تاریخ از سرگیری مذاکرات احیای برجام یاد کرد. وی ادامه تلاش‌های دیپلماتیک در تعطیلات آخر سال میلادی و در آستانه سال نو را نشانه‌ جدی بودن مذاکره‌کنندگان دانست و گفت که این نشان می‌دهد آنها نمی‌خواهند زمان از دست برود و هدفشان «در پیش گرفتن سریع‌ترین راه برای احیای توافق هسته‌ای است.»

دور هفتم مذاکرات برای احیای برجام از هشتم آذر و پس از وقفه‌ای شش ماهه در وین آغاز شد و ۲۶ آذر به پایان رسید.

مقام‌های دولت پرزیدنت بایدن بارها ضمن اعلام «دیپلماسی» به عنوان بهترین گزینه برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران هشدار داده‌اند در صورت عدم جدیت و نبود حسن‌نیت از سوی تهران در مذاکرات، ممکن است به «سایر گزینه‌ها» متوسل شوند.

XS
SM
MD
LG