لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۵

سفیر ایران در یمن «در شرایط نامناسبی» به کشور بازگشت و «بر اثر کرونا» درگذشت


حسن ایرلو، سفیر ایران در یمن. آرشیو
حسن ایرلو، سفیر ایران در یمن. آرشیو

کمتر از ۴۸ ساعت پس از آن که رسانه‌ها اعلام کردند حسن ایرلو، سفیر ایران نزد حوثی‌های یمن، با موافقت عربستان برای درمان بیماری کرونا به ایران بازگردانده شد، وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که وی به دلیل «همکاری دیرهنگام برخی کشورها در شرایط نامناسبی به کشور بازگشت» و بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت.

برخی مقامات دولتی و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران از حسن ایرلو با عنوان «شهید» یاد کرده‌اند. حسن ایرلو پاییز ۹۷ به صورت مخفیانه به یمن رفته بود و از فرماندهان سپاه پاسداران و مرتبط با حزب‌الله لبنان بود.

دولت آمریکا از آذر ۹۹ نام او را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

منابع نزدیک به نهادهای نظامی جمهوری اسلامی، همچون قرارگاه سایبری عمار، حسن ایرلو را از چهره‌های نزدیک به قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه و از افراد موثر در معادلات سال‌های اخیر یمن به ویژه سازمان دهنده نیروهای حوثی تحت عنوان «انصارالله یمن» می‌دانند و برخی از فعالان رسانه‌ای و منطقه‌ای نیز معتقدند که «ایرلو همان سردار عبدالرضا شهلایی است.»

عبدالرضا شهلایی یا «سردار شهلایی» تحت پیگرد دولت ایالات متحده قرار دارد و آمریکا ۱۵ میلیون دلار برای کسب اطلاعات درباره او و شبکه تحت فرماندهی‌اش پاداش تعیین کرده است.

دو روز پیش از بازگشت حسن ایرلو به ایران، علی فاضل خبرنگار نزدیک به انصارالله در توئیتی از «شهادت» او خبر داد و سوال کرد «چگونه آمریکایی‌ها و سعودی‌ها توانستند به مخفیگاه او برسند؟» و مدعی «خیانت نیروهای امنیتی» برای آگاهی جنگنده‌های ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از محل اختفای این فرمانده سپاه پاسداران و دیپلمات جمهوری اسلامی شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه در پاسخ به پرسشی درباره خبرهای منتشرشده در مورد خروج سفیر جمهوری اسلامی ایران از یمن گفت: «ما امیدواریم که خروج سفیر ایران از یمن نشانه آن باشد که یمنی‌ها نقش عمیق بی‌ثبات‌کننده‌ای را که ایران مدت‌ها است در کشورشان ایفا می‌کند، درک می‌کنند.»

او ادامه داد: «حمایت ایران از گروه‌های مسلح امنیت منطقه‌ای [و] بین‌المللی را تهدید می‌کند، نیروهای ما، پرسنل دیپلماتیک و شرکای ما را در منطقه و جاهای دیگر تهدید می‌کند... ما به عنوان یک دولت، متعهد به مقابله با نفوذ و نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در سرتاسر منطقه از جمله حمایتش از نیروهای نیابتی و سایر عناصر در یمن، هستیم.»

یک مقام ارشد سعودی، روز شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که بنا به درخواست حوثی‌ها و میانجی‌گری عراق و عمان، عربستان سعودی اجازه داد سفیر ایران یمن را ترک کند.

XS
SM
MD
LG