لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۵

سالیوان: مذاکرات احیای برجام به خوبی پیش نمی‌رود؛ با ایران تماس مستقیم داشته‌ایم


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید. آرشیو
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید. آرشیو

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه ۲۶ آذر در نشستی در شورای روابط خارجی در واشنگتن گفت مذاکرات برای احیای برجام به خوبی پیش نمی‌رود.

به گفته آقای سالیوان، مذاکرات «به خوبی پیش نمی‌روند، بدین معنا که هنوز راهی برای بازگشت به برجام نداریم. فکر می کنم چند روز اخیر پیشرفت هایی را در میز مذاکره داشتیم. اما در این میان، از زمانی که آمریکا از توافقی که اساساً برنامه هسته‌ای ایران را محدود کرده بود خارج شد، ایرانی ها برنامه اتمی‌شان را به پیش بردند؛ و ثابت شده است که بازگرداندن آن برنامه از طریق پیروی متقابل از برجام در طول سال جاری، دشوارتر از آنچه ما دوست داشتیم ببینیم شده است. ما در حال پرداخت هزینه تصمیم فاجعه بار خروج توافق سال ۲۰۱۸ هستیم.»

او با این حال ارائه موضع مشترک از سوی سه کشور اروپایی و همسویی بیشتر از طرف روسیه و چین در برابر درخواستهای ایران را «نقطه قوت» دور هفتم مذاکرات عنوان کرد.

سالیوان گفت: «آنچه به خوبی پیش می رود اتحاد با شرکای اروپایی ما، همسویی بیشتر با چین و روسیه است. و من فکر می کنم که ایران به این درک رسیده که باید به طور جدی و سازنده پای میز مذاکره بیاید و صبر ما به هیچ وجه نامحدود نیست. من قرار نیست هفته آینده یا ماه آینده یک تاریخ را در تقویم مذاکرات مشخص کنم، اما می‌گویم که با ادامه پیشرفت در برنامه اتمی ایران، به مرور زمان فایده احیای برجام را به خطر می اندازد. »

او در ادامه پاسخش، توسعه برنامه اتمی ایران را مساله ای که زنگ خطر را به صدا در آورد است عنوان کرد که به طرف ایرانی گفته شده است: «ما هم از طریق اروپایی ها و هم به طور مستقیم با ایران تماس داشته‌ایم. دیدگاه‌مان در مورد پیشرفت مداوم برنامه، و زنگ خطری که به صدا در آورده است را بیان کردیم. نمی خواهم به طور علنی پیامی که منتقل کردیم را بگویم زیرا معتقدم ایران آنها را درک می کند .»

در همین حال مذاکره‌کنندگان تروئیکای اروپایی به نشریه هیل گفته‌اند «پیشرفت‌های فنی» در ۲۴ ساعت منتهی به پایان دور هفتم مذاکرات حاصل شده است.

آنها با اشاره به «وقفه ناامیدکننده» ایران در مذاکرات جاری ابراز امیدواری کرده‌اند تهران به سرعت به مذاکرات بازگردد.

نشریه هیل به نقل از مذاکره‌کنندگان طرف‌های اروپایی برجام همچنین می‌نویسد که چند هفته و نه چند ماه فرصت برای نجات برجام وجود دارد و «ما به سرعت به پایان راه این مذاکرات نزدیک می‌شویم.» آنها ضمن اشاره به سرعت بی‌سابقه توسعه برنامه هسته‌ای ایران افزوده‌اند لازم است ایران از برداشتن «گام‌های تنش‌زای بیشتر» خودداری کند.

دور هفتم مذاکرات برای احیای برجام از روز دوشنبه ٨ آذر و پس از وقفه‌ای شش ماهه در وین آغاز شد و روز جمعه ۲۶ آذر به پایان رسید. مقام‌های دولت پرزیدنت بایدن بارها ضمن اعلام «دیپلماسی» به عنوان بهترین گزینه برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران هشدار داده‌اند در صورت عدم وجود جدیت و حسن‌نیت از سوی تهران در مذاکرات، ممکن است به «سایر گزینه‌ها» متوسل شوند.

XS
SM
MD
LG