لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

یازده سال زندان برای هیوا رحیم‌پور؛ سرکرده باند قاچاق مهاجران غیرقانونی در اروپا محکوم شد


بحران پناهجویان در اروپا - نیروی دریایی اتحادیه اروپا تلاش می‌‌کند تا جلو قاچاق پناهجویان را در آب‌های مدیترانه بگیرد.
بحران پناهجویان در اروپا - نیروی دریایی اتحادیه اروپا تلاش می‌‌کند تا جلو قاچاق پناهجویان را در آب‌های مدیترانه بگیرد.

مغز متفکر عملیات چند میلیون پوندی قاچاق مهاجران به کشورهای اروپایی بود، در بریتانیا به ۱۱ سال زندان محکوم شد.

هیوا رحیم‌پور، جوان ۳۰ ساله تبعه ایران که ساکن لندن است، یک باند قاچاق انسان در سراسر اروپا را رهبری می‌کرد و دستکم ۱۰ هزار مهاجر غیرقانونی را با قایق به بریتانیا فرستاده بود.

به نوشته نشریه انگلیسی دیلی میل، رحیم‌پور شبکه قاچاق را از محل سکونتش در ایلفورد در شرق لندن هدایت می‌کرد؛ قایق‌ها را در ترکیه فراهم می‌کرد و آنها را به مکان‌هایی در آلمان، بلژیک، فرانسه و هلند تحویل می‌داد.

آژانس ملی مدیریت جرایم سازمان یافته بریتانیا پس از تحقیقاتی درباره رحیم‌پور، روز چهارم مه ۲۰۲۲ (۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱) با کمک مقامات بلژیکی او را در حالی که در پارک وانستد لندن قدم می‌زد، دستگیر کرد.

با دستگیری رحیم‌پور، پلیس سال گذشته عملیاتی را در سراسر اروپا آغاز کرد که به توقیف ۱۳۵ قایق، ۱۲۰۰ جلیقه نجات و هزاران یورو پول نقد و دستگیری ۴۰ نفر در بریتانیا، آلمان، فرانسه و هلند منجر شد.

دو نفر از دستگیرشدگان در بلژیک رحیم‌پور را به عنوان فردی که قایق‌ها را خریداری کرده و حمل و نقل آنها را به سواحل فرانسه سازماندهی کرده است شناسایی کردند.

آژانس ملی مدیریت جرائم سازمان یافته بریتانیا گفت که شش نفر را در بریتانیا دستگیر کرده و اطلاعاتی را در اختیار شرکای اروپایی قرار داده که به دستگیری شماری از دست اندر کاران قاچاق انسان در سراسر قاره انجامید.

در تحقیقات مشترک بریتانیا و بلژیک مشخص شد باند قاچاقچیان انسان کار خود را در یک خانه روستایی در شهر اسنابروک آلمان آغاز کرده بود. این ملک در پشت درختان بلند، در مسیری که روی نقشه‌ها ثبت نشده، به فاصله تنها سی متر از جاده اصلی که به بزرگراه‌های آلمان منتهی به مرزهای هلند و بلژیک متصل می شود، از دیدها پنهان بود. اعضای گروه از آنجا سفر قایق‌ها به بندر کاله در فرانسه را هدایت می‌کردند.

در ژوئیه ۲۰۲۲ (تیر ۱۴۰۱) دادگاهی در بریتانیا دستور داد که رحیم‌پور به بلژیک استرداد شود، و در بروژ محاکمه شود. یک دادستان در شهر بروژ پس از آگاهی از این که رحیم پور و ۱۹ نفر از همدستانش از هر یک مهاجران غیرقانونی بین سه تا شش هزار پوند برای گذراندن آنها از کانال مانش با قایق‌های غیراستاندارد دریافت می‌کردند، رحیم‌پور را مجرم شناخت و به ۱۱ سال زندان محکوم کرد. ۱۹ همدست او هم مجرم شناخته شدند، و به حبس‌هایی بین دو سال و نیم تا هشت سال محکوم شدند.

یک مقام مبارزه با قاچاق انسان در آلمان پیشتر به دیلی میل گفته بود: ما فکر می‌کنیم که برنامه ریزی اولیه این باند روی میز آشپزخانه روی یک لپ‌تاپ یا تلفن همراه در خانه‌های جوامع کرد در بریتانیا انجام شده است.

ژان فیلیپ لکوف، معاون رئیـس پلیس اتحادیه اروپا ـ یوروپل – گفت که مهاجران برای عبور از کانال مانش بین دو تا ۹۰۰۰ پوند پرداخت می‌کنند و فعالیت این گروه جنایتکار تنها در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) بیش از ۵۱ میلیون پوند درآمد داشته است.

این باند عملیات خود را هوشمندانه و به سبک نظامی اجرا می‌کرد. یک کارشناس بریتانیایی مبارزه با قاچاق قبلاً به دیلی میل گفته بود که شیوه کار اعضای باند دقیقاً از روی مقررات «در زمان مقرر» برای تحویل قطعات به کارخانه‌های خودروسازی در لحظه مورد نیاز، کپی شده است: «ایده این بود که قایق‌ها، موتورها و مهاجران را دقیقاً در یک همان زمان و در تاریکی به سواحل فرانسه ببرند و سریعا به آب بیاندازند. سرعت کارشان پلیس فرانسه را گیج کرد.»

یک مهاجر کرد ایرانی که تابستان گذشته شاهد عملیات این گروه بود، می‌گوید:

«یک شب در ساحل کاله قدم می‌زدم. درست قبل از ساعت ۲ بامداد یک کامیون رسید. راننده‌اش زنی با موهای تیره بود که با لهجه هلندی یا آلمانی و فریاد زد: ما اینجاییم.» «مهاجران تازه از اردوگاه‌های کاله به ساحل رسیده بودند و نقشه‌ای را روی تلفن‌های همراهشان که قاچاقچیان برایشان فرستاده بودند، دنبال می‌کردند. ظاهرا باند دستورالعملی در مورد زمان ورود به ساحل به آنها داده بود.»

«یک قایق لاستیکی و یک قایق بیرونی در همان لحظه در کامیون ظاهر شدند. آنها مهاجران را واداشتند که قایق را پیاده و باد کنند. کارشان که تمام شد، در حالی که قایق سیاه و سبز را روی سر خود حمل می‌کردند، به سمت دریا دویدند.»

«دو مهاجر مرد کشتی دیگر را به دنبال خود بردند. در عرض چند دقیقه همه چیز تمام شد. کامیون در حال بازگشت بود که مهاجران قایق را به سمت دریا و به مقصد انگلستان به حرکت درآوردند.»

در زمان دستگیری رحیم‌پور در سال گذشته، ژاک بیر، معاون مدیر تحقیقات آژانس ملی مدیریت جرایم سازمان یافته بریتانیا گفت که این فرد که متهم به نقش داشتن در یکی از مهم‌ترین شبکه‌های جنایی تامین قایق برای قاچاقچیان انسان است.

کریگ ترنر، معاون مدیر تحقیقات آژانس ملی مدیریت جرایم سازمان یافته بریتانیا امروز در سخنانی گفت شبکه هیوا رحیم‌پور در زمان دستگیری او یکی از پرکارترین گروه‌های جنایتکاری بود که در انتقال هزاران مهاجر به بریتانیا نقش داشت: «کشاندن او به عدالت مستلزم همکاری مجریان قانون در سراسر اروپا بود.»

به گفته او، این کار نشان‌ دهنده عزم آژانس برای انجام هر کاری است که برای برهم زدن و متلاشی کردن باندهای قاچاق خطرناک انسان می‌توانیم بکنیم. برای آنها جان انسان‌ها کالایی پرسود است. آنها از مرز بریتانیا هم سوء استفاده می‌کنند. او گفت: «کار ما ادامه دارد - آژانس به تنهایی در حدود ۹۰ تحقیق در مورد جرایم مهاجرتی سازمان یافته در سطح بالا، از جمله مواردی که از قایق‌ها و کامیون‌های باری استفاده می‌کنند، در دست اقدام است.»

«شبکه‌های جنایی به ایمنی افرادی که حمل می‌کنند اهمیتی نمی دهند و از این که جان مردم را در موقعیت‌های بسیار خطرناک قرار می‌دهند، خوشحالند. به همین دلیل است که برهم زدن و از بین بردن آنها همچنان یک اولویت کلیدی برای ماست.»

وزارت کشور بریتانیا اعلام کرده که سال گذشته بیش از ۲۸۵ هزار نفر با عبور از گذرگاه‌های خطرناک خود را به آن کشور رسانده‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG