لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

تلاش بی‌فرجام برای خروج غیرقانونی به دلیل «توقیف گذرنامه»؛ دو پناهجوی ایرانی بر اثر سرمازدگی جان باختند


نادر سعدون بریهی (راست) و زهرا مغینمی
نادر سعدون بریهی (راست) و زهرا مغینمی

مهتاب وحیدی‌راد - برخی منابع خبری از جان‌باختن دو پناهجوی ایرانی بر اثر سرمازدگی در مرز ایران و ترکیه خبر دادند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی این دو پناهجوی ایرانی را زهرا مغینمی و نادر سعدون بریهی (برادر همسر زهرا مغینمی) اهل اهواز معرفی کرده است.

در این گزارش آمده است که این دو پناهجو روز یکشنبه ۲۶ دی‌ماه در مرز ایران و ترکیه در کولاک گرفتار شده و بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست دادند.

بر اساس این گزارش٬ زهرا مغینمی پیش از اقدام برای خروج غیرقانونی از مرز ترکیه، با ویزای هلند قصد پرواز به آمستردام را داشت تا به همسر خود در هلند بپیوندد، اما با حکم دادگاه انقلاب اهواز گذرنامه او در فرودگاه تهران ضبط شد.

زهرا مغینمی پس از ضبط گذرنامه‌اش قصد داشت به ترکیه برود و از استانبول به آمستردام پرواز کند. نادر سعدون بریهی، برادر همسر زهرا مغینمی، نیز برای همراهی و کمک به او عازم ترکیه شده بود.

رسانه‌های ترکیه خبر داده‌اند که جسد این دو پناهجو به ایران تحویل داده شده است.

روز پنجشنبه ۲۳ دی‌ماه نیز خبر جان‌باختن یک زوج پناهجوی کرد در آب‌های یونان منتشر شد.

آبان‌ سال ۱۳۹۹ نیز پنج عضو خانواده‌ «ایران‌نژاد» اهل شهرستان سردشت قصد داشتند با قایق خود را از فرانسه به بریتانیا برسانند ولی در دریا غرق شدند. این حادثه توجه افکار عمومی و کاربران شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کرد.

افزایش مشکلات اقتصادی و اجتماعی در ایران طی سال‌های اخیر٬ باعث شده است که شمار قابل توجهیی از شهروندان به ویژه جوانان در پی مهاجرت یا گرفتن پناهندگی از کشورهای غربی باشند.

شماری از این افراد از مسیرهایی پرخطر عازم اروپا می‌شوند٬ اما هرگز به مقصد نمی‌رسند.

طی سال‌های گذشته گزارش‌های متعددی از جان‌باختن پناهجویان منتشر شده است که بیشتر آنان اهل ایران٬ افغانستان، و سوریه بوده‌اند.

برخی از این پناهجویان در راه رسیدن به اروپا در دریا جان خود را از دست داده‌اند و برخی دیگر نیز در مناطق مرزی کشورهای اروپای شرقی آواره شده‌اند.

XS
SM
MD
LG