لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

بریتانیا روز دوشنبه رکورد ورود بیشترین شمار مهاجران غیرقانونی در یک روز را ثبت کرد


آرشیو
آرشیو

با وجود افزایش محدودیت‌ها برای ورود مهاجران غیرقانونی به بریتانیا، خبرگزاری رویترز در گزارشی خبر داد که شمار مهاجرانی که با قایقهای کوچک خود را به بریتانیا میرسند در روز دوشنبه رکورد شکست.

براساس این گزارش به نقل از وزارت دفاع بریتانیا ۱۲۹۵ نفر، سوار بر ۲۷ قایق، روز دوشنبه خود را به سواحل بریتانیا رسیدند که این شمار بالاتر از رکورد ثبت شده قبلی ۱۱۸۵ نفری است که در ماه نوامبر گذشته توانسته بود طی یک روز خود را به خاک بریتانیا برسانند.

طی ۸ ماه نخست سال جاری میلادی شمار مهاجران تازه وارد به بریتانیا تقریباً دو برابر همین دوره در سال گذشته بوده است و این در حالی است که گذر خطرناک از ورای آبهای دریای مانش به‌رغم طرح‌های دولت بریتانیا برای مبارزه با این پدیده از جمله اخراج تازه واردان غیرقانونی و انتقال آنان به کشور روآندا در شرق قاره آفریقا، ادامه دارد.

بوریس جانسون، نخست وزیر در حال کناره گیری بریتانیا، امیدوار بود که تهدید فرستادن این مهاجران به کشور روآندا در فاصله ۶۴۰۰ کیلومتری بریتانیا که در ماه آوریل گذشته اعلام شد، به عنوان اقدامی بازدارنده کارساز باشد ولی شورای پناهندگان بریتانیا تأکید میکند که طرح دولت به هیچ وجه نتیجه بخش نبوده است.

در سال گذشته میلادی دستکم ۲۸ هزار و ۵۲۶ پناهجو با قایقهای کوچک به سواحل بریتانیا وارد شدند. پناهندگانی از ایران بیشترین تعداد را در میان این مهاجران غیرقانونی تشکیل می‌دهند. در پی پناهجویان ایرانی، مهاجرانی از عراق و اریتره و سوریه بیشترین شمار را تشکیل میدادند.

بر اساس آمارها در سال جاری میلادی بیش از ۲۲ هزار مهاجر به بریتانیا وارد شده‌اند و این درحالی است که مقامات دولتی هشدار میدهند این رقم میتواند تا پایان سال به ۶۰ هزار نفر برسد.

از سال ۲۰۱۴ تا کنون دستکم ۱۶۶ نفر در خلال گذر از دریای مانش دچار حادثه شده‌اند و جان باخته یا مفقودالاثر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG