لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

درگیری مرزبانان لهستانی و پناهجویان در مرز بلاروس؛ هه‌نگاو: یک پناهجوی ایرانی بر اثر سرما جان باخت


مرزبانی لهستان اعلام کرد شب سه‌شنبه بیش از ۲۰۰ پناهجو تلاش کردند که در سه گروه بزرگ از موانع مرزی بلاروس عبور کرده و به طور غیرقانونی وارد اتحادیه اروپا شوند.

بلاروس همچنان دروازه پناهجویانی است که تلاش می‌کنند در هوای سرد پائیزی خود را به اروپا برسانند.

سخنگوی گارد مرزی لهستان اعلام کرد تلاش گروه‌های پناهجو برای گذار از موانع مرزی بلاروس و وزود به اتحادیه اروپا، منجر به درگیری میان مرزبانان و پناهجویان و زخمی شدن یک سرباز شد.

در هفته‌های اخیر، با کاهش دما، چندین بار میان پناهجویان و سربازان لهستان درگیری‌های فیزیکی رخ داده است.

ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان، تلاش می‌کند در دیدارهای جداگانه با همتایان اروپایی خود، مشکل لهستان را حل کند.

او و‌ امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز چهارشنبه در نشستی به این نگرانی‌ها پرداختند. مکرون اعلام کرد، فرانسه و سایر کشور‌های اتحادیه اروپا در کنار ورشو می‌مانند، اما این بدان معنا نیست که نگرانی‌های اتحادیه اروپا در خصوص قوانین مرز‌ها را نادیده بگیرد.

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، نیز پیشتر گفته بود که اقدامات انجام شده بلاروس در قبال مهاجران، اروپا را بی‌ثبات می‌کند.

هزاران مهاجر در مرز‌های شرقی اتحادیه اروپا سرگردان هستند. وب‌سایت هه‌نگاو از مرگ یک پناهجوی کُرد ۲۵ ساله اهل کرمانشاه در مرز بلاروس با لهستان بر اثر سرمازدگی خبر داده است.

بر اساس این گزارش از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون، دست‌کم هفت پناهجوی کُرد اهل کرمانشاه، ثلاث‌ باباجانی، مریوان، و سردشت در حین رفتن به اروپا جان‌شان را از دست داده‌اند.

XS
SM
MD
LG