لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

باراک اوباما: آمریکا نیروی زمینی به عراق اعزام نخواهد کرد


باراک اوباما رئیس جمهوری و فرمانده کل قوای ایالات متحده آمریکا - ۲۶ شهریور ۱۳۹۳
باراک اوباما رئیس جمهوری و فرمانده کل قوای ایالات متحده آمریکا - ۲۶ شهریور ۱۳۹۳

یک روز پس از آن که رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده از احتمال استفاده از نیروی زمینی ارتش آمریکا علیه گروه موسوم به «دولت اسلامی» در عراق سخن گفت، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تاکید کرد که نیروهای آمریکایی در عراق ماموریت نظامی نخواهند داشت.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه در سخنانی در مرکز ستاد فرماندهی ارتش آمریکا در تامپای ایالت فلوریدا در جمع گروهی از سربازان ارتش گفت «نیروهای آمریکایی که به عراق اعزام شده‌اند، ماموریت نظامی ندارند و نخواهند داشت.»

این در حالی است که باراک اوباما بارها پیش از این تاکید کرده بود که به رغم انجام حملات هوایی در عراق به منظور پشتیبانی از نیروهای آن کشور در جنگ علیه پیکارجویان گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق، او قصد ندارد نیروهای ارتش آمریکا را برای انجام عملیات نظامی زمینی به منطقه اعزام کند.

به نظر می‌رسد اظهارات امروز رئیس جمهوری ایالات متحده واکنش به سخنان ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده باشد که روز گذشته در جریان نشستی در کنگره گفت اگر عملیات هوایی فعلی در عراق علیه داعش به نتیجه نرسد، اعزام نیروی زمینی به عراق را به رئیس جمهوری توصیه خواهد کرد.

با این حال، رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنانی در جمع گروهی از فرماندهان ارتش در یک پایگاه هوایی در ایالت فلوریدا چنین امکانی را رد کرد و گفت «من شما را درگیر جنگ زمینی دیگری در عراق نخواهم کرد.»

آقای اوباما در ادامه گفت آمریکا، که تاکنون به بیش از ۱۶۰ حمله هوایی علیه پیکارجویان دست زده است، به استفاده از هواپیماهای جنگی برای حمله به مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی ادامه خواهد داد و افزود ۴۰ کشور، ایالات متحده را در عملیات نظامی در عراق یاری می‌دهند.

آمریکا تاکنون بیش از هزار مشاور نظامی را برای کمک به نیروهای عراقی به آن کشور اعزام کرده است.

فرماندهان ارتش آمریکا در پایگاه مک دیل در تامپای فلوریدا، آقای اوباما را از چگونگی حملات هوایی علیه نیروهای پیکارجوی افراطی در عراق آگاه ساختند. دقایقی بعد، فرمانده کل قوا در جمع پرسنل نظامی سخنرانی کرد و به پیکارجویان داعش هشدار داد که قاطعیت آمریکا را دست کم نگیرند.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت «ما با متحدان و شریکان خود برای نابودی تروریست‌هایی که ما را تهدید می‌کنند، هر کجا که پنهان شوند، همکاری می‌کنیم، زیرا در تضاد آشکار با کسانی که فقط چگونه کشتن و ویران کردن را بلد هستند، ما به ساختن و ارائه آینده‌ای از امید و پیشرفت ادامه می دهیم.»

در این میان، کنگره آمریکا برای رای دادن به پیشنهاد رئیس جمهوری جهت مسلح نمودن و نیز آموزش گروه‌های معتدل مخالف حکومت بشار اسد در سوریه، که در عین حال با گروه افراطی داعش نیز می‌جنگند، آماده می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا انجام حملات هوایی علیه مواضع داعش در سوریه را اجازه داده، اما تاکنون هیچ حمله‌ای صورت نگرفته است.

وزیر امور خارجه عصر چهارشنبه در جلسه پرسش و پاسخ کمیته روابط خارجی سنا حضور یافت و با اشاره به راهبرد واشنگتن برای گسترش حملات علیه نیروهای افراطی داعش در عراق گفت این عملیات، با عملیات اوایل دهه ۹۰ میلادی برای خارج کردن ارتش عراق از کویت، و عملیات سال ۲۰۰۳ میلادی برای ساقط کردن حکومت صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق تفاوت دارد.

جان کری در ادامه سخنان خود خطاب به نمایندگان حاضر در جلسه تاکید کرد، نیروهای زمینی ارتش ایالات متحده به عراق اعزام نخواهند شد و افزود استراتژی دولت آمریکا اعزام نیروی نظامی نیست و نیروهای ارتش ایالات متحده مأموریت رزمی در عراق نخواهند داشت.

XS
SM
MD
LG