لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

ظریف: با حمله هوایی نمی‌توان گروه داعش را شکست داد


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران

وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه به تشریح مواضع جمهوری اسلامی در قبال گروه موسوم به دولت اسلامی و روش‌های برخورد با آن و نیز وضعیت عراق و سوریه پرداخت.

محمد جواد ظریف، در این جلسه که به مدت یک ساعت در اندیشکده شورای روابط خارجی در نیویورک و به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد، گروه دولت خودخوانده اسلامی را «پدیده‌ای خطرناک» شمرد که از طریق حمله‌های هوایی قابل دفع نیست.

او در سخنانش کشورهای دیگر را متهم کرد که «فرانکن اشتینی ساخته‌اند که اکنون قصد تسخیر خود آنان را دارد» و به گفته او، با حمله هوایی، نه می‌توان آن را شکست داد و نه مهار و محدود کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای ظریف با ابراز تاسف از این که ایران در مذاکرات پاریس شرکت نداشته تا درباره خطر داعش سخن بگوید، تاکید کرد که تهران می‌تواند نقشی مرکزی در برخورد با این گروه داشته باشد.

او همچنین این اتهام آمریکا را که رئیس جمهوری سوریه با چشم بستن بر اقدام های این گروه به منظور پیچیده کردن جنگ با مخالفان میانه روی خود، سبب تقویت آنها شده، رد کرد و آن را «نظریه توطئه» خواند که می‌تواند درمورد کشورهای دیگر نیز ابراز شود. چنان که، به گفته او عده ای نیز آمریکا را مسئول بروز این گروه می‌دانند.

آقای ظریف گفت ایران از ماجراجویی های نظامی خارجی درکشورهای منطقه حمایت نمی‌کند مگر آن که خود کشورها از آنها دعوت کرده باشند.

XS
SM
MD
LG