لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۱

تاکید سازمان ملل متحد بر نقش اسد در جنایات جنگی در سوریه


بشار اسد رئیس دولت حاکم بر سوریه
بشار اسد رئیس دولت حاکم بر سوریه

همزمان با اتفاق نظر دولت‌های جهان با لزوم حمله به شبه‌نظامیان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» در عراق و سوریه، کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه تاکید کرد دولت بشار اسد در جریان جنگ داخلی سوریه، مرتکب جنایات فراوانی شده است.

پائولو سرژیو پینه‌ریو، دیپلمات برزیلی و رئیس کمیسیون فوق در جمع نهاد ارشد رسیدگی به وضعیت حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت نقش دولت سوریه در کشتن غیرنظامیان، از جنایاتی که شبه‌نظامیان و دیگر گروه‌های مسلح ضددولتی مرتکب شدند، فراتر می‌رود.

پینه‌ریو در میان نمایندگان ۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو گفت «افرط‌گرایان گروه دولت اسلامی و گروه های مسلح ضددولتی، تنها نهادهای مسئول کشتار و تخریب در سوریه نیستند.»

شورای حقوق بشر، کمیسیونی را مسئول تحقیق درباره تمامی موارد نقض قوانین حقوق بشر در سوریه از مارس ۲۰۱۱ به بعد و شناسایی مسئولان و عاملان خشونت ها کرده تا در صورت امکان مورد تعقیب قرار گیرند.

پینه ریو همچنین گفت «دولت سوریه مسئول قتل اغلب غیرنظامیان و کشتار مردم است، چه از راه دور از طریق بمباران و حملات هوایی و چه از نزدیک و از طریق ایستگاه های بازرسی و اتاق های بازجویی.»

این مقام ارشد رسیدگی به حقوق بشر در سازمان ملل متحد در ادامه گفت ایستگاه‌های بازرسی نظامی در سوریه «نقطه آغاز فجایعی چون ناپدید کردن افراد، شکنجه، سوء استفاده‌های جنسی و حتی مرگ افراد است.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت ناکامی جامعه بین‌الملل در یافتن راه حل سیاسی برای جنگ داخلی سوریه، بزرگترن مشکل این کمیسیون است. جنگ داخلی در سوریه تاکنون جان بیش از ۱۹۰ هزار تن را گرفته است.

پیشتر در ماه جاری میلادی، شورای حقوق بشر به اتفاق آرا درخواست دولت عراق مبنی بر تحقیق درباره جنایات جنگی گروه دولت اسلامی (داعش) علیه شهروندان عراقی را پذیرفت. به گفته یکی دیگر از اعضای چهارگانه کمیسیون فوق، این ماموریت در نهایت می‌تواند با کار کمیسیون سوریه یکی شود.

حسام الدین علا، معاون وزارت خارجه سوریه تصمیم کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل را اقدامی «سیاسی و غیرحرفه ای» و بر اساس «گزارش‌های غیرقابل‌باور» خواند و آن را محکوم کرد.

یکی از اعضای کمیسیون به خبرنگاران گفت مقایسه کشتار غیرنظامیان توسط اعضای داعش و دولت اسد، قیاسی نادرست است. ویتیت مونتاربورن گفت: «هر دو بد است. مسابقات المپیک نیست که بگوییم کدام طرف جنایات بیشتری مرتکب شده است.»

XS
SM
MD
LG